Problémové kontajnery na šatstvo možno premiestnia. Kde ešte môžete odovzdať oblečenie?

Neporiadok v okolí robia obyvatelia. Možným riešením je premiestnenie stojísk. Nepotrebné oblečenie môžete v Nitre odovzdať aj inými spôsobmi.

fb Lucia J. M.

Zdroj foto: fb Klokočina – problémy obyvateľov (Lucia J. M.), lokalita – Zvolenská ulica

Na viacerých uliciach v Nitre sa nachádzajú zberné kontajnery na šatstvo, ale v okolí nájdete aj neporiadok. Niektorí obyvatelia mesta sa na sociálnej sieti vyjadrili, že zberné nádoby by sa mohli zrušiť. Podľa ich slov boli sami svedkami toho, ako sa v šatstve prehrabávali skupinky obyvateľov. To, čo sa im páčilo, si zobrali, a neporiadok zostal. Tento problém mali aj iné slovenské mestá. Na Liptove boli preto nádoby odstránené. Pri vyberaní oblečenia sa mali dokonca deti zachytávať v otvore určenom na vhadzovanie. Situáciu nezlepšil ani špeciálny mechanizmus, ktorý mal zabrániť spätnému vyberaniu.

Niekde ich už zrušili, v otvoroch sa zachytili deti.

Tá časť oblečenia, ktorú neodnesú občania slabšej sociálnej vrstvy, je nesprávne uskladnená, znehodnocuje sa a nie je využiteľná na charitu, kde má pôvodne namierené. Časť vynoseného oblečenia z kontajnerov napokon po spracovaní skončí ako materiál tesnenia, izolácie v stavebníctve alebo v automobilovom priemysle.

Foto ilustračné

Vyvstáva otázka, či účel zberných nádob stojí za ich často neestetický a nehygienický stav.

Oblečenie, topánky, deky, posteľná bielizeň a iné textílie, ktoré už neplánujete používať, môžete odovzdať aj v zberných dvoroch Nitrianskych komunálnych služieb. Ich zoznam, umiestnenie a prevádzkovú dobu nájdete tu. Podľa Mareka Korca, vedúceho triedeného zberu NKS, tu nádoby s odovzdanými textíliami vyprázdňuje OZ Ekocharita, ktorá má v správe aj zberné nádoby v meste. Združením zozbierané textílie do second-handov nesmerujú.

Nepotrebné textílie môžete odniesť aj do zberných dvorov.

Zodpovednosť za stav zberných nádob má OZ Ekocharita, ktoré zabezpečuje aj ich vyprázdňovanie. Neporiadok by po nahlásení malo odstrániť združenie. Podľa hovorcu mesta Tomáša Holúbeka bola spoločnosť požiadaná o súrne vyvezenie kontajnera a upratanie okolia na Zvolenskej ulici. Ak v blízkosti nádob vidíte ľudí robiacich neporiadok, môžete informovať mestskú políciu. „Je to problém pri niektorých stojiskách, lebo sú z nejakej príčiny stále otvárané a triedené niektorými obyvateľmi ešte predtým, ako ich Ekocharita odvezie,“ vysvetlila mestská poslankyňa a predsedníčka Komisie pre životné prostredie, verejný poriadok a komunálne činnosti Jarmila Králová. Problém podľa nej nie je vo firme, ktorá má zberné stojiská v správe, ale v obyvateľoch, ktorí neporiadok robia. „Momentálne plánujeme v rámci komisie pozrieť stojiská, ktoré sú najviac týmto spôsobom ohrozované a zvažujeme, že ich odstránime, alebo sa presunú na miesto, ktoré bude bezpečnejšie,“ hovorí predsedníčka komisie. Problémové lokality sa nachádzajú pri Židovskom cintoríne a v Mlynárciach. Niektoré zberné kontajnery už boli odstránené úplne. Komisia uvažuje aj o ankete, ktorá má zistiť názory občanov na danú vec. Problémom sa bude zaoberať na decembrovom zasadnutí.

Foto ilustračné

Je to o uvedomení občanov.

Pokiaľ chcete pomôcť tým, ktorí to potrebujú, nositeľné a nepoškodené oblečenie môžete odovzdať na mestskej tržnici v Nitre v priestoroch OZ Podaj mi ruku. Okrem šatstva tu môžete ďalej posunúť aj školské potreby, bytové doplnky, topánky, hračky, knihy alebo ručné výrobky. OZ funguje už viac ako 5 rokov. „Vôbec som netušila za tých 5 rokov, že sa to takto rozbehne,“ hovorí zakladateľka OZ Alena Letková. Odovzdané veci končia na základe databázy priamo v rukách rodín, ktoré to potrebujú. OZ spolupracuje aj s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny a so sociálnym odborom Mestského úradu. Veci, ktoré chcete odovzdať na charitu musia byť čisté, nositeľné a nepoškodené – jednoducho také, ktoré by ste sami využili.

Upcyklované šaty vyrobené z nepoužívaného brokátového závesu (zdroj: fb Sekáč)

Nepoškodené veci odovzdajte priamo na charitu, alebo využite eko riešenie – swapy.

V poslednom období v meste získavajú na popularite tzv. swapy. Ide o akcie, kde môžete oblečenie a doplnky, ktoré už neplánujete nosiť, vymeniť za iné. Swapy vznikli zo snahy znížiť dopad módneho priemyslu na životné prostredie. V Nitre organizuje takéto akcie napríklad Hidepark alebo Sekáč. „Na SWAPe vymieňame oblečenie, kabelky, topánky a doplnky. SWAPujeme dámske, pánske aj detské oblečenie. Princíp je veľmi jednoduchý, v pomere 1:1. Jeden kus donesieš, jeden si môžeš odniesť. Oblečenie, topánky a doplnky, ktoré chceš swapovať, musia byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté a nepoškodené,“ informuje majiteľka Sekáča Katarína Kožená. A ak ste dostatočne kreatívni, z nepotrebných alebo starších textílií viete vytvoriť aj ďalší kus upcyklovaného oblečenia.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password