Po prevozoch pacientov z Galanty nastáva druhá fáza operácie

Záchranári pomáhajú Nitre. Pokračujú v transporte pacientov.

Prevoz pacientov z galantskej nemocnice, ktorá bude od 7. januára vyčlenená pre COVID ochorenie, zabezpečuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR. Jeho úlohou je organizovať transport pacientov s inými diagnózami z Galanty do okolitých nemocníc, ktoré majú voľné lôžka. Primárne ide o nemocničné zariadenia v Topoľčanoch, Trnave, Pezinku, Nových Zámkoch, Nitre a Bratislave. S prevozmi sa začalo ešte v stredu tak, ako bolo avizované.

„Na prevozy sa využívajú ambulancie typu S, určené na sekundárne prevozy, aj posádky Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) za spolupráce poskytovateľov záchrannej služby,“ uvázda Operačné stredisko ZZS.

„Ide o logisticky náročnú operáciu, ktorej cieľom je odbremeniť najmä kolabujúcu nemocnicu v Nitre. Na koordinácii prevozov sa podieľajú tri krajské operačné strediská v Trnave, Bratislave a v Trenčíne,“ dodal riaditeľ Operačného strediska ZZS SR Michal Weinciller.

Po prevozoch pacientov nastáva druhá fáza operácie, počas ktorej budú do nemocnice v Galante transportovať COVID pozitívnych pacientov z fakultnej nemocnice v Nitre a ďalších zaťažených nemocníc v regióne. „Zmena prinesie navýšenie počtu COVID lôžok z aktuálnych 65 na 132, z toho 10 s umelou pľúcnou ventiláciou a 103 s priamym prívodom kyslíka. Pred reprofilizáciou bolo v galantskej nemocnici hospitalizovaných 59 pacientov s koronavírusom,“ uviedla Nemocnica s poliklinikou sv. Lukáša v Galante.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password