Od 8. marca vstupujú do platnosti nové vyhlášky

Ide o tri nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktoré upravujú napríklad opatrenia pri vstupe do obchodov či hromadnej dopravy.

Osoby pozitívne testované na koronavírus už nemajú výnimku z karantény z dôvodu zaobstarania nevyhnutných životných potrieb.

Znamená to, že od dnes si nemôžu ísť nakúpiť do potravín ani drogérie. Schválené uznesenie vlády starostom a primátorom odporúča prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie životných potrieb pre odkázané osoby. Pozitívne testovaní môžu naďalej v čase karantény ísť na testovanie alebo opustiť izoláciu z dôvodu cesty za zdravotnou starostlivosťou.

Počas nákupných hodín pre seniorov môžu nakupovať aj osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcovia.

V pracovných dňoch v čase od 9.00 do 11.00 h sa v prípade potreby preukážu dokladom o ťažkom zdravotnom postihnutí.

Upravujú sa aj podmienky pre fungovanie liečebných kúpeľov. „Po novom môže ísť iba o liečbu, ktorá je indikovaná zo zdravotných dôvodov podľa zákona o zdravotnej starostlivosti,“ upozorňuje ministerstvo. Táto zmena má predísť tomu, aby kúpele využívali vlastných lekárov na vypracovanie návrhov na liečbu bez opodstatneného dôvodu.

Povinné respirátory v interiéroch.

Z dôvodu pribúdajucich mutácií je od 8. marca povinné nosiť v obchodoch a v prostriedkoch hromadnej dopravy respirátor bez výdychoveho ventilu. Klasifikácia respirátor by mala byť najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1. „Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj respirátory s označením KN95 alebo N95, ktoré boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii,“ dopĺňa rezort vnútra.

Od 15. marca bude už respirátor povinný vo všetkých interiéroch. V exteriéroch stále postačí rúško či šál.

Niektoré osoby majú výnimku. Nemusia ich nosiť deti prvého stupňa základných škôl, osoby vo väzbe alebo vo výkone trestu a zamestnanci, ktorí vykonajú prácu pri zdroji tepla (napríklad pri vysokých peciach). Pre nich naďalej platí povinnosť nosiť rúško alebo iné ochranu dýchacích ciest.

Televízia Nitrička

Forgot Password