Okres Nitra je čierny. Juhoafrickú mutáciu koronavírusu minister zatiaľ potvrdiť nevie

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí minulý týždeň uviedol, že o aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku bude informovať vždy v utorok. Dnes teda hodnotí súčasný stav. Opatrenia, ktoré z neho vyplývajú, začnú platiť od pondelka.

zdroj: MZ SR

Stav hovorí o miernom zhoršení. Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 za posledné dni opäť stúpa (dnes 3 652 ľudí). V súvislosti s COVIDOM Slovensko eviduje denne približne 100 úmrtí. V prepočte na počet obyvateľov je Slovensko teda po Portugalsku druhým najviac zasiahnutým štátom na svete. Zhoršenie podľa Krajčího možno očakávať aj po otvorení škôl.

Podľa mapy, ktorú zverejnilo ministerstvo zdravotníctva, je okres Nitra vo 4. stupni varovania.

Situáciu údajne zhoršuje britská verzia koronavírusu, ktorá útočí aj na mladších ľudí. Začínajú sa prejavovať obavy z juhoafrickej mutácie, ktorú zatiaľ minister potvrdiť nevie. Krajčí chce na vláde opäť otvoriť otázku kontroly hraníc: „Mali by sme sa zamyslieť nad tým, ako by sme kontrolovali tých, čo vstupujú do Slovenskej republiky“.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Okolité okresy Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany sú bordové. Nitra, spolu s okresmi Zlaté Moravce a Šaľa, je čierna. Epidemiologické opatrenia budú zavedené od budúceho pondelka. „Platnosť testu v zamestnaní je 7 dní,“ pripomína minister pravidlá pre čierne okresy. Školské zariadenia tu zostávajú zatvorené. Do prírody v týchto okresoch môžu ísť len ľudia, ktorí tu žijú, a to bez testu. Zároveň nemôžu ísť do prírody v iných okresoch. Ľudia z iných okresov nemôžu ísť do prírody v čiernom okrese ani s negatívnym výsledkom testu.

Pravidelné pretestovanie obyvateľstva je jednou z hlavných tém posledných dní.

Mnohé mestá a obce už nestačia zabezpečovať testovanie. V Nitre sa postupne otvárajú mobilné odberné miesta zriaďované cez výzvu rezortu zdravotníctva. Krajčí poznamenal, že riešenie zmlúv spomalila situácia na ich právnickom oddelení, kde mnohí zamestnanci zostali PN z dôvodu karantény.

„Od 13. 2. spúšťame očkovanie učiteľov a kritickej infraštruktúry,“ tvrdí Krajčí.

Do 4. fázy očkovania boli predsunutí učitelia. Zoznam 40 tisíc pedagógov, ktoré učia v škôlkach, na prvom stupni základných škôl a končiace ročníky stredných škôl, má dodať rezort školstva. Očkovanie bude prebiehať v 12 vakcinačných centrách v krajských mestách v sobotu a nedeľu. V závislosti od príchodu vakcín AstraZeneca sa 1. marca spustí očkovanie vo väčšej miere.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password