Od pondelka 5. júla bude väčšina okresov zelená. Zmena systému očkovania má byť motiváciou k očkovaniu

Epidemická situácia sa vo viacerých krajinách v súvislosti s delta variantom zhoršuje.

„Očkovanie je cestou do normálu,“ vraví minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Zmena systému testovania má viesť k motivácii absolvovať očkovanie. Antigénové mobilné odberné miesta, kde záujemcov doposiaľ testovali zadarmo, od 1. júla končia. Štát sa chce odteraz zamerať najmä na PCR testovanie. Od 1. júla bude 120 PCR mobilných odberných miest s kapacitou 30 tisíc testov. Ľudia, ktorí budú plne zaočkovaní sa, pochopiteľne, testovať nebudú musieť. Celkovo je prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 2 022 079 ľudí. Plne zaočkovaných je 28 % Slovenska, presnejšie ide o 1 568 552 ľudí.

Epidemická situácia na Slovensku sa zlepšuje. S ochorením Covid-19 je momentálne hospitalizovaných 120 pacientov, klesá aj počet pacientov, ktorých stav vyžaduje pľúcnu ventiláciu. V týchto chvíľach je ich 17.

Naopak vo viacerých európskych krajinách sa v súvislosti so šírením delta variantu koronavírusu epidemická situácia zhoršuje.

„Preto vás prosíme, aby ste dôsledne dodržiavali stále platné opatrenia, v interiéroch čo najviac vetrali a najmä, prihláste na očkovanie seba a vašich starších príbuzných,“ pripomína rezort zdravotníctva. Od 1. júla začínajú v Európskej únii platiť jednotné Digitálne COVID preukazy EÚ. Môžete ho potrebovať napríklad za účelom pobytu v zahraničí alebo využívania služieb na Slovensku, absolvovania letných táborov a podobne.

Prísnejšie pravidlá po návrate zo zahraničia začnú platiť 9. júla. 

Pre nezaočkovaných bude platiť povinná registrácia a karanténa, ktorá sa skráti zo 7 na 5 dní a ukončí ju negatívny výsledok RT-PCR testu. Deti, pendleri a ľudia čakajúci na 2. dávku, majú výnimku. Nové pravidlá sa ich týkajú až od 9. augusta.

Televízia Nitrička

Forgot Password