Od Nového roka tvrdý lockdown

Na Slovensku bude od 1. januára 2021 platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek.

Tvrdý lockdown schválila Vláda SR na dnešnom mimoriadnom online rokovaní. Podrobnosti uviedol na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas aj zástupcovia koaličných strán. Situácia v nemocniciach je podľa Krajčího mimoriadne kritická.

Sprísnené opatrenia budú platiť minimálne do 24. januára.

Ako informoval minister, kabinet výrazne zúžil okruh výnimiek zo zákazu vychádzania. Možná je len cesta do práce ak ju nie je možné nahradiť prácou z domu, cesta s cieľom zaobstarať nevyhnutné životné potreby – potraviny, lieky, drogériový tovar, krmivo pre zvieratá, pohonné látky a cesta do zdravotníckych zariadení a testovanie. Povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na túto pomoc odkázaná.

Povolený ostáva pobyt v prírode, no len v rámci okresu.

Zatvárajú sa tiež lyžiarske strediská, hotely nemôžu prijímať nových hostí a ubytovaní si nesmú pobyt predĺžiť. Dvere ostanú zatvorené na kostoloch, nebude možné konzumovať jedlo v exteriéri prevádzok, povolené si však vziať jedlo so sebou domov.

http://www.nitrianskyhlasnik.sk/38876-2/

Zakazujú sa akékoľvek návštevy.

Zatiaľ však nedošlo k zrušeniu tzv. rodinných bublín. Krajčí ale občanov prosí, aby sa v rámci vlastnej zodpovednosti s nikým nestretávali, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Nové bubliny vznikať nemôžu. Podľa Jána Mikasa sa vyhlášku s aktuálnymi nariadeniami pokúsia pripraviť ešte dnes.

Slovensko je celé v čiernej zóne, sedemdňový priemer nakazených odhalených PCR testami dosahuje 5 494. V nemocniciach z dôvodu ochorenia COVID-19 leží 2 672 pacientov a práceneschopných je 3 100 zdravotníkov. K 11. januáru sa odhaduje, že bude hospitalizovaných 3 000 až 3 634 pacientov.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password