Počet odberných miest, kde sa môžete objednať na test, sa preriedi

Podobne ako očkovací systém aj systém objednávania na antigénové testovanie na koronavírus cez korona.gov.sk posledné dni funguje s technickými problémami. Ministerstvo zdravotníctva po novom prehodnotilo efektivitu online objednávania, a to má prejsť zmenami.

zdroj foto: TV Nitrička

„Na základe reálneho využívania objednávania záujemcov bude po novom možné požiadať o antigénové testovanie prostredníctvom online formulára na 500 mobilných odberových miestach,“ uvádza rezort zdravotníctva. Doteraz ste sa mohli cez korona.gov.sk objednávať na 682 mobilných odberných miestach (MOM), pričom výsledok vám prišiel do SMS správy alebo emailu. Ďalších 88 MOM fungovalo bez predchádzajúceho objednania a na výsledok testu v klasickej papierovej podobe ste si museli počkať na mieste. „Mobilné odberové miesta, na ktoré nebude možné objednať sa prostredníctvom stránky korona.gov.sk budú záujemcov o antigénové testovanie vybavovať priebežne,“ dodáva ministerstvo. Zoznam MOM s údajom či je potrebné sa vopred objednať, stále nájdete na webstránke rezortu.

testovanie covid 19
foto ilustračná (zdroj: www.unsplash.com)

V niektorých mestských častiach Nitry MOM-ky chýbajú.

Po tom, ako zabezpečovanie pravidelného testovania prevzali súkromné odberné miesta zriadené na základe výzvy ministerstva zdravotníctva, sa ich lokality pozmenili.„Nie je to úplne rovnomerne rozložené, nezáviselo to úplne od nás,“ vyslovil viceprimátor Miloslav Špoták.

Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (11. 3) na to upozornil poslanec za Krškany Miroslav Gut. Niektorí obyvatelia podľa jeho slov do „mesta“ kvôli testovaniu nepôjdu. Obrátil sa preto na mesto s otázkou o možnosti sprevádzkovania MOM aspoň cez víkend.

zdroj: TV Nitrička

Kým ich prevádzkovalo mesto Nitra, pravidelne sa testovanie konalo aj v Kultúrnom dome v Krškanoch, teraz testovacie miesto v danej mestskej časti nie je. „V súčasnosti máme viac ako 20 odberných miest. Skutočne si nemyslím, že obyvatelia majú problém sa dostať k testu, keď ho potrebujú,“ povedal prednosta mestského úradu Martin Horák. Dodal, že mesto bolo pri ich výbere súčinné a bol ponúknutý aj spomínaný kultúrny dom, ale zriaďovatelia, ktorí sa tam boli pozrieť, si vybrali iné lokality. Podľa jeho slov zároveň v Nitre žiadne nové MOM vznikať nebudú, kým ministerstvo nepríde s ďalšou výzvou, kedy to bude, nie je známe.

Medzičasom mesto kontaktoval ďalší poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, že by mal záujem. „Tak sme mu hneď primárne odporučili Krškany – Kultúrny dom. Bol sa tam pozrieť, bol by ochotný, čaká na vyhlásenie ďalšej výzvy,“ uviedol prednosta. To, aby MOM zriadila radnica, nepovažuje za dobrý nápad, a to ani počas víkendu. Okrem financií ide aj o to, že v dnešnej situácii by to boli neefektívne vynaložené zdroje, aj ľudské.

Na území Nitry je aktuálne 23 bezplatných MOM, väčšina z nich funguje 6 dní v týždni. V prípade, že to kapacitné podmienky dovolia, otestovať by vás na objednávacích miestach mali aj bez predošlej registrácie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password