Starostovia nitrianskeho regiónu vyzývajú kompetentných na pomoc pri testovaní

Obce a mestá nitrianskeho regiónu už nezvládajú zabezpečovať pravidelné antigénové testovanie, počas víkendu sa testovalo len v niektorých obciach. Žiadajú o pomoc kompetentné orgány.

Nitrianske regionálne združenie miest a obcí začiatkom februára tohto roka vydalo komuniké, ktorého hlavnou témou bola myšlienka, že „úrady nie sú nemocnicami a volení zástupcovia nie sú lekármi“. Združenie uviedlo, že mestské a obecné úrady po 15. februári už nemôžu a nechcú suplovať úlohu štátu a výkony zdravotníkov. Napriek tomu testovanie v niektorých obciach nitrianskeho regiónu pokračovalo aj uplynulý víkend. Obyvatelia ostatných obcí, ktorí sa vzhľadom na aktuálne opatrenia potrebovali preukazovať absolvovaným testom, museli za odbernými miestami cestovať.

„Verte, že v obci/meste sme naozaj my tí prví, ktorí sú zodpovední za čokoľvek, čo sa v živote občana udeje, a preto sa po naozaj dlhej a zrelej úvahe, náročnej diskusii a zvážení informácií príslušných orgánov štátnej správy prikláňame k názoru odborníkov a odmietame – v mene našich občanov – ďalšie pokusy v podobe celoplošných testovaní, ktoré dlhodobo neprinášajú žiadny relevantný ani očakávaný a už vôbec nie sľubovaný výsledok a zmysel pre našich občanov,“ uviedla Rada NRZ ZMOS v správe zo 17. februára, pričom údaje a podnety zostali podľa nej nevypočuté.

Foto: Unsplash.com

Opätovnú žiadosť o zabezpečenie starostlivosti pre občanov združenie smerovalo prezidentke SR, predsedovi Národnej rady SR, predsedovi Vlády SR a ministrom i ministerkám.

„Z kancelárie Úradu Vlády SR prišla po dvoch týždňoch informácia, že žiadosť smeruje k úradníkovi na ministerstvo vnútra. Rada Nitrianskeho regionálneho združenia ZMOS preto opakovane vyzýva kompetentné orgány na pomoc obciam a mestám pri zabezpečení úkonov nevyhnutne súvisiacich so zdravím a životmi občanov Slovenskej republiky,“ uvádza sa vo vyhlásení. Mnohé obce a mestá sú po pravidelnom testovaní finančne aj personálne vysilené. S antigénovým testovaním sa rozhodol skončiť aj okres Hlohovec, k dispozícii zostanú, tak ako v Nitre, mobilné odberné miesta zriaďované rezortom zdravotníctva.

Slovensko sa v súčasnosti v epidemiologickej situácii riadi novelizovaným Covid automatom, podľa ktorého platí, že v čiernych okresoch napríklad do práce, ktorú nie je možné vykonávať z domu, občan potrebuje potvrdenie o negatívnom výsledku testu na koronavírus nie staršie ako 7 dní. Vzľadom na reakcie samospráv, ktoré postupne upúšťajú od pravidelného testovania, obyvatelia musia riešiť problém, kam cestovať za testami.

Akutálnu epidemiologickú situáciu a z nej vyplývajúce rozdelenie okresov do jednotlivých stupňov varovania by mal minister zdravotníctva SR predstaviť dnes na pravidelnej tlačovje besede. Zároveň sa dnes koná stretnutie premiéra SR Igora Matoviča s odborníkmi a vedcami. Spoločne by mali riešiť otázku, ako ďalej bojovať s koronavírusom.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password