Novelizovali COVID automat: Žiaci pôjdu do škôl,karanténa sa predlžuje, podstatný je počet hospitalizovaných

Vzhľadom na pandemickú situáciu, ktorá na Slovensku v súčasnosti panuje, bol včera novelizovaný takzvaný COVID automat. Ministeri zdravotníctva a školstva o zmenách dnes informovali na tlačových besedách.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Včera sa na Slovensku konalo zasadnutie Pandemickej komisie, zasadala aj Vláda SR. Z avizovaných rozhodnotutí vychádzajú viaceré zmeny týkajúce sa COVID automatu, ktorým sa má Slovensko riadiť od 8. februára 2021.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího si kompetentní uvedomujú, že je nesporne dôležité vrátiť deti do škôl. Stať sa tak má práve 8. februára. Od rodičov aj zamestnancov škôl bude vyžadovaný negatívny test, rovnako tak u študentov stredných škôl. Deti, ktoré sa do škôl nevrátia, hoci môžu, sa budú musieť vzdelávať online, rodičia však nebudú môcť poberať OČR. Jarné prázdniny zrušené nebudú, minister školstva Gröhling uviedol, že chce zaviesť dobrovoľné „jarné školy“ pre niektorých žiakov. „Sprísňujeme COVID automat, aby sme mohli deti pustiť do škôl,“ vyjadril sa Krajčí. Vysvetlil, že otvorenie škôl bude sprevádzať sprísnenie podmienok čiernej zóny COVID automatu.

Od pondelka sa majú do škôl vrátiť škôlkari, žiaci prvého stupňa a študenti posledných ročníkov stredných škôl.

„Vláda nariadi home office pre všetkých ľudí, ktorým to charakter ich práce dovoľuje,“ hovorí o ďalších zmenách minister práce Milan Krajniak. Podľa ministra sa množstvo ľudí sťažovalo, že hoci im to ich práca dovoľuje, zamestnávateľ im prácu z domu neumožnil. Toto opatrenie bude preto kontrolované, ako, ešte presne nie je známe. Podnety od zamestnancov bude preverovať Inšpektorát práce.

Rezorty zdravotníctva, školstva, práce a spravodlivosti informujú o zmenách COVID automatu (zdroj: FB MZ SR)

Naďalej má platiť núdzový stav a zákaz vychádzania so spresnenými výnimkami.

V slovenských nemocniciach je podľa dnes zverejných informácií rezortu zdravotníctva 3355 pacientov s ochorením COVID-19. Aby sa COVID automat mohol prepnúť z čiernej na miernejšiu bordovú fázu, musí počet pacientov klesnúť na 3000. Minister Krajniak pripomenul, že v čiernej a bordovej fáze budeme potrebovať najviac 7 dní staré potvrdenie o negatívnom výsledku testu na koronavírus.

Karanténa sa predžuje.

Vzhľadom na nové mutácie koronavírusu sa trvanie karantény predlžuje z 10 na 14 dní u ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia, pričom 8. deň by mal človek podstúpiť poisťovňou hradený RT-PCR test na zistenie presného typu koronavírusu.

Minister Krajčí zároveň už po niekoľkýkrát odporučil ľuďom, aby nosili respirátory typu FFP2.

Tie pred nákazlivejšími mutáciám koronavírusu chránia výrazne lepšie. Odporúčané sú v uzavretých priestoroch a v hromadnej doprave. „U mužov je dôležité, aby boli oholení, aby dobre priliehal na tvár,“ poznamenal minister. Na antigénových odberných miestach by mali pozitívne testovaní dostávať 3 kusy respirátorov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password