Od 10. mája sa zmenia 3 vyhlášky. Slovensko bude v ružovej fáze

Zrušenie zákazu vychádzania a zmena pravidiel Covid automata majú byť témou budúceho týždňa.

foto ilustračná (pexels.com)

Aktuálne je v slovenských nemocniciach 1117 ľudí s ochorením Covid-19 alebo podozrením naň. Klesajú aj počty pacientov, ktorých stav si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu, objasnil aktuálnu epidemickú situáciu na Slovensku minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Pribudli ďalšie ružové okresy. Od budúceho pondelka ich bude 44.

Červených okresov bude 33 a v bordovej – z regionálneho hľadiska aktuálne najprísnejšej fáze – zostávajú okresy Považská Bystrica a Myjava. „Celé Slovensko sa nachádza od 10. do 16. mája v ružovej farbe,“ povedal k celonárodnému hodnoteniu situácie hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pre dva bordové okresy sa nič nemení. V ostatných od 10. mája platí zákaz vychádzania po 21.00 h, pričom výnimky zo zákazu vychádzania sa nemenia. Prehodnotenie zákazu bude témou budúceho týždňa podobne, ako pravidlá Covid automatu, ktoré majú tiež prejsť aktualizáciou.

zdroj: MZ SR

Budú sa meniť tri vyhlášky. Týkajú sa izolácie pozitívnych, prevádzok a hromadných podujatí.

Seniorské nákupy končia

Ako bolo avizované, od 10. mája sa rušia vyhradené nákupné hodiny pre seniorov, ťažko zdravotne postihnutých a ich sprievod. Počas pracovných dní od 9.00 do 11.00 h tak v potravinách a drogériách môžu nakupovať všetky vekové kategórie.

Uvoľnia sa opatrenia v oblasti športových aktivít

Zmena sa dotkne tiež umelých kúpalísk. V ružových (1. stupeň) a červených (2. stupneň) okresoch budú môcť poskytovať tréningy pre športové kluby. V ružových okresoch môže byť najviac 50 športovcov v exteriéri a 25 v interiéri. V červených je počet obmedzený na desať ľudí vo vnútri i vonku. Lanovky v ružových okresoch môžu fungovať bez obmedzení, v červených môže byť vnútri 1 osoba alebo osoby zo spoločnej domácnosti.

Vyhláška sa dotkne aj kapacity kultúrnych podujatí. Svadobné hostiny a kiná zatiaľ zostávajú tabu

Kultúrne podujatia sú povolené maximálne s 50 % účasťou len sediacich návštevníkov. V ružových okresoch sa budú môcť organizovať s 500 sediacimi divákmi v exteriéri a 250 v interiéri, v červených s 200 účastníimi v exteriéri a 150 v interiéri. Povolené sú exteriérové audiovizuálne predstavenia, divadlá, festivaly, koncerty či výstavy. Kiná stále zostávajú zatvorené a neorganizujú sa ani podujatia pre skupiny detí zo škôl.

Tohtoročný máj – lásky čas svadbám nepraje. Svadobné hostiny sa naďalej konať nemôžu a na obrade môže byť najviac 6 ľudí.

foto ilustračná (pexels.com)

„Úzke kontakty už nebudú musieť ísť do izolácie, ak nemajú príznaky a sú zaočkované,“ upozornil hlavný hygienik.

Platí to v prípade, že osoby majú aspoň 14 dní po podaní 2. dávky mRNA vakcíny (Moderna a Pfizer), alebo 4 týždne po podaní 1. dávky vektorovej (AstraZeneca) vakcíny. Izolácia sa netýka ani úzkych kontaktov pozitívneho, ktoré sú zaočkované ľubovoľnou vakcínou a uplynulo minimálne 14 dní od podania 1. dávky.

Prišli výsledky testov Sputnika.

Minister Lengvarský informoval, že výsledky prišli z Maďarska vo švrtok a sú v poriadku. Stále to neznamená, že sa vakcínou Sputnik V bude očkovať, rezort bude čakať na reakciu ruskej strany.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password