V Nitre pribúdajú mobilné odberné miesta + nové pravidlá testovania

Nové bezplatné odberné miesta pribudli na najväčších nitrianskych sídliskách. K dispozícii majú byť počas celého týždňa.

foto: TV Nitrička

Nitrianska radnica už v priebehu minulého ťýždňa uvádzala, že v meste majú pribudnúť nové mobilné odberné miesta (MOM), kde obyvatelia môžu absolvovať antigénové testy na koronavírus. „My sa snažíme, aby testovanie prešlo na týždenné testovanie, to znamená, aby ho chytili do rúk firmy, ktoré budú mať zriadené mobilné odberné miesta cez výzvu ministerstva zdravotníctva, aby sme sa odbremenili ako samospráva, a mohli sme sa venovať veciam, ktoré máme naplánované,“ uviedol na štvrtkovom (4. 2.) mestskom zastupiteľstve primátor Nitry Marek Hattas.

V aktualizovanom zozname testovacích miest rezortu zdravotníctva pribudli nové lokality.

„Zverejnené odberné miesta testujú prioritne objednaných občanov. Ak to kapacita odberného miesta dovolí, odberné miesto môže vykonať antigénový test občanom aj bez objednania. Posledné odbery sú vykonávané cca 30 min. pre koncom otváracej doby, z dôvodu vyhodnocovania testov,“ uvádza ministerstvo. Ak zistíte nezrovnalosti v otváracích časoch odberných miest, môžete ich zaslať na email: info.momag@health.gov.sk

K MOM na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Nitre, v areáli fakultnej nemocnice, na Agrokomplexe a u vojakov na Jeleneckej ulici minulý týždeň pribudla lokalita na Levickej ulici. Testovanie bude po novom umožnené aj na sídlisku Chrenová na uliciach Chrenovská, Výstavná a Čajkovského ulici na Klokočine. V Nitrianskom okrese sa cez prihlasovací formulár na korona.gov.sk môžete objednávať na MOM v FN Nitra a na Hlavnej ulici vo Vrábľoch.

zdroj: MZ SR

Nové pravidlá testovania a karantény

S ohľadom na nové mutácie koronavírusu boli prijaté nové pravidlá a opatrenia týkajúce sa testovania i karanténnych opatrení, ktoré sa predlžujú.

V preventívnej domácej izolácii by mal po kontakte s pozitívnym zostať 14 dní, namiesto pôvodných 10, pričom lehota sa počíta od posledného kontaktu s pozitívnym.

Za úzky kontakt sa považuje:

  • Dlhší čas strávený s pozitívnym v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
  • kontakt s osobou, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt,
  • kontakt s osobou, s ktorou ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov,
  • kontakt s osobami, ktoré s vami cestovali v aute, alebo sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.
foto ilustračná (pixabay.com)

Na RT-PCR test by ste mali ísť najskôr na 8. deň.

„Ide o zmenu, kde sa doteraz odporúčalo testovanie na 5. deň po kontakte s pozitívnou osobou. Až vtedy zistíte relevantný výsledok, či ste sa od infikovaného nakazili,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva. Aj napriek negatívnemu výsledku testu musíte z preventívnych dôvodov dokončiť dvojtýždňovú izoláciu.

Po návrate zo zahraničia je potrebné vyplniť formulár e-hranica a zaregistrovať sa na: http://korona.gov.sk/ehranica. Po návrate z rizikových krajín treba absolvovať 14-dňovú izoláciu, na 8. deň ísť na test, pričom po negatívnom výsledku sa karanténa končí. Deťom mladším ako 10 rokov izolácia končí spolu s ostatnými členmi domácnosti. „Po príchode zo zahraničia hoci aj jednej osoby, sú následne z preventívnych dôvodov v domácej izolácii všetci členovia spoločnej domácnosti,“ informuje rezort.

foto ilustračná (pixabay.com)

Stále platí, že pozitívny človek si môže ísť nakúpiť s nasadeným respirátorom typu FFP2 bez výdychového ventilu a s dodržaním odstupov od iných ľudí, má však ísť o krajnú možnosť, ministerstvo odporúča využiť online nákup, pomoc susedov, samosprávy alebo dobrovoľnícke organizácie.

Počas jedného mesiaca máme nárok na 2 RT-PCR testy hradené zo zdravotného poistenia. Pri antigénových testoch nie je obmedzenie.

Ľudia, ktorí využívajú cestovanie hromadnou dopravou by mali test podstúpiť raz za 7 dní. „V tomto prípade ide o odporúčanie a výzvu ministerstva zdravotníctva, aby do MHD nastupovali ľudia len s negatívnym testom,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password