Nitriansky región je v zaočkovanosti zamestnancov škôl nad slovenským priemerom

Niekoľko týždňov pred začiatkom školského roka presiahla zaočkovanosť detí i zamestnancov škôl v Nitre celoslovenský priemer. Skonštatoval to minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas kampane Za otvorené školy.

základnná škola, trieda

Podľa jeho slov je v Nitre zaočkovanosť detí vo veku nad 12 až 17 rokov 21-percentná, čo je nad celoslovenským priemerom, ktorý je 19 percent. „Celková zaočkovanosť je 44 percent obyvateľov a zaočkovanosť v rámci školstva je 67 percent, čo je tiež nad slovenským priemerom, ktorý je k 30. júlu, pri pracovníkoch škôl, 66 percent. Výrazne a pozitívne vyskakuje Komárno, kde zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl je 70 percent a Šaľa so 73-percentami,“ skonštatoval Gröhling.

Pomerne vysoká zaočkovanosť je aj na stredných školách.

„Nitriansky samosprávny kraj (NSK) je zriaďovateľom 62 stredných škôl vrátane gymnázií. Podiel zaočkovanosti je v prípade pedagogických pracovníkov až na čísle 81,3 percenta a nepedagogických pracovníkov 60,5 percenta. Veríme, že tento podiel bude ešte do otvorenia školského roka stúpať,“ povedal podpredseda NSK Igor Éder.

V rámci Nitrianskeho kraja za priemerom mierne zaostávajú Topoľčany s 36-percentnou celkovou zaočkovanosťou a Zlaté Moravce, kde je očkovaných 39 percent ľudí. „Ale v rámci zamestnancov školstva máme aj v Topoľčanoch 61 a v Zlatých Moravciach 63 percent očkovaných ľudí,“ pripomenul Gröhling.

Aby sa podiel očkovaných pracovníkov škôl čo najviac zvýšil, plánuje ministerstvo školstva spustiť od 16. augusta call centrum.

foto ilustračná (pixabay.com)

„Budeme volať priamo primátorom a starostom, ale obzvlášť riaditeľom a zamestnancom škôl, kde budeme vidieť nízku očkovanosť. Budeme sa im snažiť pomôcť prostredníctvom očkovacích výjazdových tímov, aby sme prišli priamo na školu, alebo do mesta a pomohli tak samosprávam zvýšiť zaočkovanosť,“ uviedol minister.

Kampaň za otvorené školy podporil aj primátor Nitry Marek Hattas, podľa ktorého je potrebné spraviť všetko preto, aby sa v Nitre nezopakovala mimoriadna situácia, ktorá tu bola začiatkom roka. „Bola veľmi zlá, mali sme tu tvrdý lockddown. Určite všetci chceme, aby naše deti mali neobmedzený prístup k vzdelávaciemu systému, mohli sa stretávať so svojimi rovesníkmi a rodičia sa mohli plne venovať svojej práci. Jediná cesta, ktorá tu momentálne je, je očkovanie. Verím obyvateľom mesta Nitra a verím, že budeme dôverovať vede, pretože inak to nejde,“ skonštatoval Hattas.

Podľa Lekára NSK Ľubomíra Ševčíka je potrebné zamerať sa aj na očkovanie detí.

„Chcel by som poprosiť rodičov a hlavne lekárov primárneho kontaktu, teda obvodných lekárov, aby podporili zaočkovanosť hlavne u detí. Asi nikto nechce, aby bola znova taká situácia ako minulý školský rok. Vyučovanie sa musí realizovať na školách a môže byť bezpečné iba vtedy, keď budú pedagógovia, ale aj deti zdravé,“ dodal Ševčík.

foto ilustračné: pixabay.com

Televízia Nitrička

Forgot Password