Mesto pod Zoborom si prešlo mnohými pomenovaniami, niektoré názvy vychádzajú aj z cudzieho jazyka, ako je maďarčina či nemčina. „Ľudia si vysvetľujú pomenovanie mesta všetkými možnými spôsobmi. Nitra prešla viacerými vývojovými názvami – Nitra, Nitria, Nitrawa, Nitrava, Neutra, Nyitra a podobne. To najstaršie pomenovanie je Nitrava,“ informuje Mária Danková, turistická sprievodkyňa.
Práve tento názov priniesli naši predkovia, ktorí prichádzali z veľkej diaľky a hľadali svoj nový domov. „Údajne, keď bolo veľké sťahovanie národov (koniec 5. storočia začiatok 6. storočia) prichádzali sem naši praobyvatelia zo severozápadnej strany tzn. od Zobora. Boli to ľudia, ktorí už vedeli obrábať pôdu, a ktorí hľadali miesto, kde takáto dobrá pôda je,“ prezrádza Mária Danková.
Nakoniec prišli na územie dnešnej Nitry. „Keď schádzali dolu, videli pred sebou rovinu tzn. pôda bola. Zbadali aj rieku – druhý moment – voda bola. A tretie, čo hľadali boli lesy, pretože oni sa ešte väčšinou živili lovom zvierat. Na jednej strane tu bolo pohorie Tribeč, na druhej strane mali pohorie Vtáčnik – pohoria sú ešte aj do dnešných čias bohaté na lesnú zver. Zabezpečili im správny život,“ hovorí sprievodkyňa.
Pri vzostupe zo Zobora jeden z nich vyriekol pamätné slová, ktoré definovali meno nášho mesta. „Ako schádzali dolu z kopca, smerom do doliny, bola tu samá pustatina a jeden z nich – oni nehovorili takou slovenčinou, akou hovoríme my – údajne povedal: ,Bože tu ni tráva nerastie!´ A z toho ,ni tráva,´ teda ani tráva, údajne vzniklo to pomenovanie Nitry – Nitrava,“ vysvetľuje Mária Danková.
Vedci však tvrdia, že za názvom Nitry stojí niečo celkom iné, a to liadok.
Ten nazývame odborne Dusičnan amónny – je to chemická zlúčenina, ktorá pri izbovej teplote nadobúda tvar bielej kryštalickej látky. V dnešných dňoch je bežne používaný v poľnohospodárstve ako hnojivo. Môžeme ho však nájsť aj v rôznych výbušninách. „Vedci hovoria, že pod vrchom Zobor smerom k Dražovciam boli bohaté náleziská liadku. A liadok je po latinsky nitrid – takže údajne z toho pomenovania vzniklo meno mesta Nitry,“ dodáva sprievodkyňa.
Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.
Zdroj foto: Pixabay