Nitrianske povesti: Etelka a srdiečkové čižmičky

Nitriansky príbeh spred 200 rokov hovorí o jednej neveste a jej veľkom dni.

Všetko sa udialo behom sparného leta, kedy sa mladá Etelka, dcéra župného úradníka Jozefa Barániho, mala vydávať za Tomáša, syna obchodníka Bélu. Hostina, priestory a dokonca aj kapela boli už dohodnuté, no nevesta stále nemala ušitý svadobný kroj a kožené čižmičky. Na znak vlastenectva sa Jozef Baráni rozhodol, že jeho dcéra, ktorú odprevadí k oltáru, bude mať na sebe uhorský kroj, ku ktorému sa obvykle nosili čierne čižmičky.

„Nevesta si od otca vyprosila čižmičky luxusné, chcela, aby boli z čiernej kože a vyzdobené s dvomi červenými srdiečkami,“ uvádza kniha Historky spod Nitrianskeho hradu.

Otec nevedel svojmu jedinému dieťaťu niečo odmietnuť, a už vôbec nie, keď sa jednalo o jej veľký deň. Vybral sa teda spolu s Etelkou do Nových Zámkov, kde žil široko-ďaleko najlepší obuvník a čižmár Lajoš Šeréni. Ten sa z obchodu tešil a podujal sa tovar doručiť priamo do Nitry.

Majster čižmár bol však neopatrný a svoj tovar nechal na rozheganom voze pred Župným domom bez dozoru. Zabalenú krabicu si všimol miestny zlodej Pišta z neďalekého Tormoša. Dlho neváhal a voľne položený balík si strčil pod svoj deravý kabátec. Keď sa Lajoš spoločne so svojimi zákazníkmi vrátili k vozu, bolo neskoro, voz bol prázdny. „Bolo že to kriku i ženského náreku. Etelka sa vtedy zúfalo vrhla mame okolo krku. Slzy tiekli potokmi,“ píše sa v knihe Historky spod Nitrianskeho hradu.

Lajoš si však spomenul, že podobné čižmy, len bez srdiečok, má vo svojej dielni pre inú nevestu, ktorá sa vydáva až o mesiac. Do tej doby jej stihne zmajstrovať nové. Tentokrát ich z ruky nepustil a odovzdal ich priamo svojej uplakanej zákazníčke.

Tá sa k oltáru dostavila v krásnom kroji a honosnej obuvi. To, že ju topánočky tlačili, vedela len ona sama. Svadbu si nakoniec užila dosýta a celú noc pretancovala bosá. Všetky babky naokolo sa čudovali, prečo si svoje krásne čižmy nenechala celú noc.

Jediný, kto vedel svoje, bol zlodejský Pišta. Ten si za ukradnutý tovar kúpil nového koňa.

Zdroj foto: Pixabay.com

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password