Nitre pomôže s pacientmi Galanta, so zosnulými Bratislava

Krízové rokovanie nemocníc a ministerstva zdravotníctva prinieslo výsledok. Nemocnica s poliklinikou sv. Lukáša v Galante odľahčí situáciu v Nitre.

Stav v nitrianskej fakultnej nemocnici zostáva problematický z pohľadu počtu COVID pacientov aj zdravotného personálu. Podľa riaditeľa FN Milana Dubaja denne v pracovnom procese chýby 150 – 200 zamestnancov. Podobné čísla sú v prípade pacientov, ktorí v nemocnici ležia s ochorením COVID-19. Situáciu hasia Okresný krízový štáb Nitry a koordinácia s rezortom zdravotníctva.

Jedným z prijatých riešení je vyhradenie galantskej nemocnice pre COVID pacientov.

http://www.nitrianskyhlasnik.sk/nitra-pokracuje-s-pripravami-na-testovanie-dolezita-je-koordinacia-so-starostami-obci/

Ministerstvo zdravotníctva SR informuje, že po včerajšom krízovom stretnutí predstaviteľov nemocníc nitrianskeho, trnavského, bratislavského a banskobystrického kraja sa nemocnica v Galante od štvrtku 7. januára stáva červenou nemocnicou. „Nemocnica bude mať aj po štvrtku v prevádzke urgentný príjem pre všetkých pacientov, detské oddelenie s pohotovosťou a bude zabezpečovať pôrody v akútnom režime. Plánované gynekologicko-pôrodnícke zákroky prevezme nemocnica v Nových Zámkoch,“ informuje sieť nemocníc Svet zdravia. Galanta zároveň dostane 3 pľúcne ventilátory, kapacita lôžok s pľúcnou ventiláciou tak stúpne na 10. Celkovo zmena prinesie približne 110 COVID lôžok, z toho 80 s priamym prívodom kyslíka.

foto ilustračná (unsplash.com)

67 pacienti bez COVIDU budú v priebehu nasledujúcich 2 dní premiestňovaní do iných nemocníc.

Ide o zariadenia v Leviciach, Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Trnave, Nitre, pričom sa uvádza aj Zobor. Zároveň Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby už nebude prevážať akútnych pacientov do Galanty. „Po intenzívnych rokovaniach s predstaviteľmi Sveta Zdravia a okolitými nemocnicami pristupuje MZ SR k reprofilizácii nemocnice Galanta tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť o pacientov s ochorením covid-19 v Nitrianskom a Trnavskom kraji,“ potvrdil Peter Stachura, štátny tajomník MZ SR, ktorý zodpovedá za koordináciu nemocníc v súvislosti s koronavírusom.

Nitrianskemu krematóriu vypomáha Bratislava.

Informáciu potvrdil pre TASR Boris Šramko, riaditeľ organizácie Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislava. „Situácia v Bratislave nie je momentálne kritická, ale v krematóriu som nariadil 24-hodinový cyklus kremačných pecí, aby sme vypomohli spaľovať zosnulých krematóriu Nitra, ktoré sa nachádzalo v ťažkej situácii aj preto to, že vypomáha s kremáciami aj Banskej Bystrici,“ dodal Šramko.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password