Nitra zostáva čierna: Rezort po zasadnutí pandemickej komisie informuje o situácii

V nemocniciach rastie počet hospitalizovaných s koronavírusom, narastá aj počet pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu. Vláda v oblasti vakcinácie uvažuje nad ruským Sputnikom.

Rozdelenie okresov zverejnené 16. 2. 2021, opatrenia tu začnú platiť od 22. 2. (zdroj: MZ SR)

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 19 okresov:  Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Zvolen
Bordová farba – III. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 50 okresov:  Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Levice, Levoča, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Senica, Skalica,  Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina
Červená farba – II. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 10 okresov: Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník

V súvislosti s koronavírusom je k dnešnému dňu v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 3872 pacientov. Vzhľadom na to zostáva Slovensko podľa Covid automatu celé čierne, teda vo IV. stupni varovania. S podozrením na ochorenie Covid-19 alebo priamo s ochorením denne zomiera v priemere 108 ľudí. Podľa aktuálnej epidemiologickej situácie je čiernych okresov 19, bordových 50, zvyšných 10 je červených. Podľa ministra zdravotníctva sú červené okresy dostatočne stabilizované. „Reprodukčné číslo mierne narástlo a pohybuje sa na úrovni 1 až 1,1. Do nemocníc sa však postupne vracia personál. Efekt prinieslo aj očkovanie proti ochoreniu COVID-19,“ uvádza rezort zdravotníctva, pričom minister dodal, že zaočkovanosť sa už odráža aj na vekovej kategórii hospitalizovaných.

zdroj: MZ SR

Vývoj hospitalizácií je stále negatívny a má rastúci trend.

Na dnešnom stretnutí Pandemickej komisii SR sa zúčastnení rozprávali o tom, ako ďalej postupovať. Hlavným cieľom je zintenzívniť očkovanie, podľa Krajčího však v Európe nie je dostatok vakcín, avizované dodávky sa nerealizujú v dostatočnom predstihu.

Vláda SR sa preto intenívne zaoberá aj ruskou vakcínou Sputnik V. O jej zazmluvnení budú rokovať vo štvrtok.

Podľa infektológa Petra Jarčušku napriek prijatým opatreniam sa situácia nelepší: „Tí, čo robíme v nemocniciach, to vidíme“. Infekcia mieri aj do mladších vekových skupín. Na druhej strane väčšina vakcinančých centier podľa neho už po počiatočných problémoch vie efektívne pracovať. V súčasnosti máme v Európskej únii vakcíny od firiem Pfizer, Moderna a AstraZeneca v nedostačujúcom množstve, je teda vhodné, hľadať ich aj inde. Pontenciálna vakcína by mala spĺňať isté kvalitatívne kritériá. Ide o dokumentovanú dobrú účinnosť, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise či relatívne priaznivý bezpečnostný profil. „Vakcína by už mala byť niekde prakticky vyskúšaná tak, aby sme mali o nej údaje,“ dopĺňa Jarčuška. Spomínaná Sputnik V už je od decembra autorizovaná v Maďarsku, je tiež predpoklad, že by mohla byť registrovaná v Európskej únii. Pandemická komisia odporučila vláde rokovať s ruskou stranou, rokovanie o ďalších typoch vakcín prebieha aj s európskou komisiou.

Na Slovensku zistili veľké zastúpenie britskej mutácie.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že z 2000 vzoriek sa u 74 % potvrdil práve spomínaný infekčnejší variant. Ďalšie vzorky by mali pretestovávať ešte tento týždeň. Regionálnym úradom verejného zdravotníctva môže výrazne pomáhať samotrasovanie. Minister zdravotníctva hovorí, že zastúpenie britského variantu vychádza aj z migrácie medzi Slovenskom a Veľkou Britániou.

Chybou bolo, že lockdown nebol zavedený ešte pred Vianocami, potvrdil Krajčí.

Zároveň vyjadril ľútosť, že sa prísnejšie opatrenia neprijali už vtedy: „Za toto obdobie sa nám tá ,snehová guľa‘ ešte možno viac rozbehla, aj keď sú výsledky, že aj lockdown mal svoj efekt“.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password