Nitra v čase: Vysokoškolský komplex SPU

Slovenská poľnohospodárska Univerzita sa môže pýšiť veľkolepou stavbou zaradenou do kategórie – národné pamiatky. Poznáte jej históriu?

V predchádzajúcom článku sme mohli nazrieť do začiatkov Mestského parku v Nitre, príspevok nájdete tu. Dnes si povieme príbeh Vysokoškolského komplexu SPU. Ten bol podľa oficiálnej stránky univerzity uniag.sk postavený v rokoch 1961 – 1966 podľa projektu architekta Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského. Projekt vznikol v roku 1959 a je najvýznamnejším domácim, povojnovým a modernistickým výtvorom.

KPSNFB

„Jeho architektonické kvality, použitie nových stavebných a konštrukčných technológií, napr. dvojtraktový vákuový skelet či horizontálne konštrukcie Simplex-Record, umožňujúce vedenie inštalácií na ktoromkoľvek mieste stavby či 120 centimetrov široký okenný modul navrhnutý architektmi pre toto dielo, ktorý bol zaradený do typizačného zborníka vysokoškolských stavieb a neskôr použitý na viacerých stavbách, ako aj kompozičné a výtvarné hodnoty, ho radia k jedinečným dielam európskej architektúry,“ píše na svojej oficiálnej stránke SPU.

KPSNFB

Samotní autori patria medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia. Budova SPU bola okrem zaradenia do národných pamiatok vybraná v roku 2001 aj do ankety ministerstva výstavby „Slovenská stavba 20. storočia“ kde zvíťazila v kategórii občianskych stavieb.

KPSNFB

Na výstavbu si spomína aj obyvateľ mesta Jozef: „Môj otec patril do partie murárov, ktorí pracovali so železobetónom. Práve oni sa podieľali na výstavbe kupoly a VŠP. O niekoľko desaťročí neskôr sme v nej niekoľkokrát sedeli a dívali sa na promócie členov našej rodiny.“

Jeden z autorov projektu – Vladimír Dedeček je do dnešných dní takpovediac národným pokladom v oblasti architektúry. Podľa internetovej encyklopédie sa venoval funkcionalizmu a spoločne s Rudolfom Minovským vytvorili okrem komplexu VŠP aj druh pavilónov v Bratislave.

Vladimír Dedeček pracoval aj na projekte Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene a internátov v Mlynskej doline v Bratislave. Navrhol tiež Slovenskú Národnú Galériu v Bratislave, Slovenský národný archív, Najvyšší súd SR, Internáty Mlynská dolina, Matematicko-fyzikálnu fakultu a omnoho viac. Pôsobil v našom hlavnom meste, v Bratislave.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password