Nitra je nakoniec medzi horšími okresmi, testovanie napriek tomu povinné nebude. Na odberné miesta prišlo v piatok 5056 ľudí

Finálne výsledky skríningu hovoria, že Okres Nitra nakoniec patrí medzi tie horšie.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí dnes na tlačovej besede oznámil nové informácie týkajúce sa výsledkov uplynulého skríningu, z ktorého okres Nitra najprv vyšiel z lepšími výsledkami. Po prepočítaní sú však výsledky iné.

Finálne výsledky hovoria, že Okres Nitra s 1,1 % nakoniec patrí medzi tie horšie.

Podobne je na tom aj Bratislavský okres. Vzhľadom na to, že nové zistenia boli zverejnené až dnes, sa tieto okresy nebudú musieť v 4. kole povinne testovať. Krajčí preto vyzýva ľudí z daných okresov, aby sa antigénového testovania zúčastnili dobrovoľne. Minister rezortu zdravotníctva uviedol, že požiada o zmenu uznesenia vlády. Na základe toho, ľudia v uvedených okresoch nebudú musieť mať od 3. februára pri sebe negatívny výledok testu. Prepočítanie výsledkov sa dotklo aj ďalších okresov, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín z povinného testovania vypadli.

Primátor sa k situácii pravdepodobne ešte vráti a vyjadrí sa obšírnejšie.

„Úprimne nerozumiem, prečo musela vláda informovať o výsledkoch testovania na trikrát. V utorok sme sa dozvedeli jedny čísla, v stredu ďalšie, aby sme sa z piatkovej tlačovej konferencie dozvedeli, že sme sa prepadli medzi ,horšie‘ okresy,“ reagoval na dnešnú tlačovú besedu ministerstva nitriansky primátor Marek Hattas. Nech už urobil chybu ktokoľvek, neustále zmeny vo výsledkoch skríningu primátor vníma ako necitlivé a neprípustné zahrávanie sa s ľuďmi. Hattas vyjadril vďaku zdravotníkom, dobrovoľníkom, zamestnancom mestského úradu a tým, ktorí sa prišli otestovať, hoci nemuseli.

V meste Nitra sú od dnes do nedele otvorené antigénové odberné miesta, kde sa obyvatelia môžu dobrovoľne prísť otestovať. Ide o 20 lokalít, ktoré sú k dispozícii v štandardných časoch.

V piatok 29. 1. v Nitre na odberných miestach otestovali 5056 ľudí, 34 bolo pozitívnych, čo značí pozitivitu 0,67 %.

Minister Krajčí tiež predpokladá, že vláda od 8. februára obnoví núdzový stav a zákaz vychádzania, pričom 8. 2. má byť zavedený COVID automat. Vláda má ešte riešiť, či sa základné školy v tomto termíne otvoria pre žiakov 1. a 2. ročníkov.

V nemocniciach na Slovensku je v tejto chvíli približne 3500 pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň, denne zomiera viac ako 100 pacientov. Na pľúcnej ventilácii je aktuálne 308 ľudí. Zaočkovaných je zatiaľ takmer 124-tisíc ľudí.

Rezort zároveň spustil očkovaciu kampaň proti koronavírusu so sloganom Vakcína je sloboda.

Hlavnými tvárami sa stali napríklad prezidentka SR Zuzana Čaputová, moderátorka Adela Vinczeová, hudobník Ondrej Kandráč či lekár Vladimír Krčméry, ktorý bol na Slovensku zaočkovaný ako prvý. Súčasťou kampane je informačný web slovenskoproticovidu.sk.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password