Situácia v krajských nemocniciach je stabilizovaná. Jedna z nich otvorila prvé Post-covidové centrum

Nemocnice majú situáciu pod kontrolou. Okrem Covidu však musia riešiť aj Post-covid. Pacientom s ním má pomôcť prvé centrum, ktoré vzniklo v Nitrianskom kraji.

zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

V levickej nemocnici síce počet pacientov s Covidom mierne stúpol, zdravotníci však situáciu údajne zvládajú

Zdá sa, že nemocnice v Nitrianskom kraji majú situáciu s koronavírusom pod kontrolou. Podľa riaditeľa nemocnice v Leviciach Jána Belanského počet covidových pacientov oproti minulému týždňu stúpol zo 4 na 15: „Vo veľmi vážnom stave je už len jeden pacient, koronavírus nemá aktuálne nikto zo zamestnancov nemocnice,“ dvaja zamestnanci sú ešte v preventívnej karanténe. „Vzhľadom na stabilnú pandemickú situáciu s očakávaným pozitívnym vývojom sme pristúpili k redukcii reprofilizovaných lôžok, ktoré potrebujeme pre bežných pacientov,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice.

Zdravotníci z Komárna pomáhajú aj v krajských veľkokapacitných centrách

Aj v Komárne zaznamenali nové príjmy, celkovo ale nemocnica eviduje nižší počet pacientov s koronavírusom. Začiatkom tohto týždňa tu mali 11 pacientov, z toho 3 ešte suspektných. „Pozitívnou správou je, že momentálne nemáme žiadneho pacienta vo vážnom stave, ktorý by si vyžadoval podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedol riaditeľ nemocnice v Komárne Miroslav Jaška. Za prvé štyri mesiace roka 2021 tu s koronavírusom hospitalizovali 648 osôb. Najstaršia pacientka mala 101 rokov a v nemocnici sa narodilo aj jedno bábätko, ktoré malo koronavírus.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Pomaly rozbiehajú plánované operácie. V priebehu minulého týždňa vykonali 80 zákrokov.

Zdravotníci z Komárna sa tiež podieľajú na vakcinácii v krajských očkovacích centrách v Nitre, Šali a Štúrove, kde bolo dokopy zaočkovaných takmer 7000 ľudí.

Plánovanú operatívu spustili aj v Zlatých Moravciach

Ide o realizáciu tých plánovaných zákrokov, ktoré nespadali do urgentnej operatívy a počas II. vlny pandémie museli počkať. „Pozvoľne vykonávame operačné zákroky vo všetkých odboroch, a to vo všeobecnej chirurgii, traumatológii, mamológii aj v ortopédii,“ uviedla riaditeľka nemocnice Nina Horniaková. Vyberajú menej náročné operácie, kde je predpokladaný ľahší pooperačný priebeh.

foto ilustračná (pixabay.com)

V Nitre sa stále viac riešia problémy s post-covidovými prejavmi

Počet pacientov s koronavírusom klesá, na druhej strane ambulancie a nemocnice evidujú nárast zdravotných problémov s Post-covidom, ktoré sa môžu prejavovať únavou, neurologickými, psychickými, cievnymi problémami a ťažkosťami s dýchaním. „Počet pacientov v nitrianskej nemocnici neustále klesá, avšak vyskytujú sa pacienti s takzvaným post-covidovým syndrómom. Napríklad hlboká žilová trombóza, embolyzácia do pľúc a ďalšie,“ povedala hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Kubinec.

Viac sa o post-covidovom syndróme dozviete v reportáži Saši Brixovej.

V kraji však už tento týždeň spustili prvé Post-covidové centrum na Slovensku

Oficiálne ide o Centrum post-covidovej starostlivosti. Vzniklo v priestoroch Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch a spája odborníkov z rôznych odborov od pneumológov, internistov, kardio­lógov, neurológov, psychiatrov, nefro­lógov, dermatológov, gastro­ente­roló­gov až po lekárov fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. „Naším cieľom je starostlivosť o pa­cien­tov, u ktorých pretrvávajú symptómy po ochorení COVID-19 dlhšie než 3 mesiace a majú súvislosť s týmto ochorením tak po hospitalizácii, ako po ambulantnej či domácej liečbe,“ objasnila novozámocká nemocnica.

Pacient pri príchode vypĺňa vstupný dotazník a absolvuje vyšetrenia či odbery, ktoré určia ďalší postup.

zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

U všetkých pacientov bude urobený odber krvi, moču, vyšetrenia funkcionality pľúc, EKG a zhodnotený celkový zdravotný stav. Podľa výsledkov vyšetrení bude pacient zaradený k príslušnému špecialistovi. Centrum uvádza, že podľa dát Post-covid, alebo tiež long covid či dlhý covid postihuje 5 až 10 % pacientov, na Slovensku to teda môžu byť tisíce ľudí. „Toto centrum bude zamerané hlavne pre pacientov z nášho regiónu, ktorým chceme poskytovať starostlivosť. Sú to pacienti, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 a pretrvávajú u nich ťažkosti viac ako 10 týždňov,“ dodala vedúca lekárka centra Daša Viszlayová.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password