Stav v okolitých nemocniciach je stabilizovaný. Začína sa prejavovať vakcinácia personálu

Viaceré nemocnice Nitrianskeho kraja začali využívať šetrnejšie antigénové testy z konca nosa a PCR testy zo slín. Situácia je väčšinou stabilizovaná, ale v Komárne majú plný stav. Pozitívne sa začína prejavovať vakcinácia personálu.

zdroj: MZ SR

Plné kapacity majú teraz v Komárne

Nemocnica Agel v Komárne má už niekoľko týždňov zaplnené kapacity lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou a neinvazívnou ventiláciou. K 8. 3. sa zdravotníci starali o 48 pacientov s ochorením COVID-19, z nich deviati sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu či neinvazívnu ventiláciu. „Najmä intenzivistické lôžka sú úplne plné už niekoľko týždňov, tá situácia s najťažšími pacientmi je stále vážna,“ zhodnotil riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Dobrým trendom je klesajúci počet pozitívne testovaných zamestnancov nemocnice.

„K dnešnému dňu nám chýba 13 zamestnancov, ďalších päť je v karanténe. Táto skutočnosť je odrazom vakcinácie, keďže sme 100 percent pracovníkov zaočkovali už aj druhou dávkou,“ potvrdil Jaška.

Zdroj: Pixabay.com

Nemocnica rozbehla časť plánovaných operácií, pretože podľa slov riaditeľa sa zhoršuje aj zdravotný stav ďalších pacientov bez ochorenia COVID-19, ktorí na svoje operácie stále čakajú.

Stále tu platia prísne protiepidemiologické opatrenia. Od triáže až po umiestnenie pacienta v nemocnici je riziko nákazy pre negatívne testovaných pacientov minimálne. Každý pacient, prijatý na hospitalizáciu, musí absolvovať AG test a až do jeho výsledku je umiestnený na suspektných lôžkach. Od minulého týždňa poskytuje komárňanská nemocnica aj možnosť dať sa otestovať antigénovými testami z prednej časti nosa a PCR testami zo slín.

zdroj: Pixabay.com

V levickej nemocnici počet pacientov s koronavírusom stúpol, situáciu však majú pod kontrolou

Po výraznom zlepšení nemocnica v Leviciach v posledných hodinách zaznamenala nárast počtu covidových pacientov. „K dnešnému dňu evidujeme celkovo 39 pacientov s koronavírusom covid-19. Ďalších 7 si vyžaduje napojenie kvôli vážnemu priebehu koronavírusu na umelú pľúcnu ventiláciu,“ informoval riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Počet zamestnancov s koronavírusom nestúpa, nemocnica uvádza, že ide o výsledok očkovania. „Mimo výkonu práce je z dôvodu pozitivity na koronavírus už len 1 zamestnanec, 15 je však v karanténe. Verím, že sa u väčšiny koronavírus nepotvrdí,“ dodal riaditeľ.

Plánovaná operatíva zostáva naďalej obmedzená. Pri testovaní v nemocnici pribudlo niekoľko noviniek.

Samoplatcovia môžu od minulého týždňa absolvovať antigénový test šetrnejšou metódou výterom z prednej časti nosa, alebo PCR test zo slín, pri ktorom sa dozvedia aj to, či majú britskú mutáciu koronavírusu.

zdroj: MZ SR

Výrazne stúpla každodenná spotreba kyslíka. V Zlatých Moravciach oproti letu 2020 stúpla viac ako trojnásobne

Situácia sa oproti letu zmenila najmä v dôsledku reprofilizácie lôžok. Situácia je tu zatiaľ stabilizovaná. Z 12 covidových pacientov stav ani u jedného nevyžaduje napojenie na pľúcnu ventiláciu. „Aktuálne má nemocnica vyčlenených pre covid pacientov s koronavírusom celkovo 30 lôžok s pripojením na kyslík. Ide o 43% z celkovej lôžkovej kapacity,“ doplnila hovorkyňa Martina Pavliková. Prvou dávkou vakcíny je očkovaných 102 zamestnancov, druhú dávku dostalo 88. Aj tu je možné absolvovať PCR test zo slín.

Operatíva je stále vykonávaná len v prípade akútnych stavov.

zdroj: TV Nitrička

V Nových Zámkoch je obsadených 72 % lôžok, zaočkovaných je už 80 % zamestnancov

Hovorca nemocnice Ján Baček tvrdí, že pokiaľ ide o vakcináciu personálu, pociťujú zlepšenie oproti predchádzajúcemu obdobiu: „K dnešnému dňu (9.3.2021) evidujeme 116 zamestnancov na OČR, PN a v karanténe. Z týchto zamestnancov je 22 Covid pozitívnych“.

Z hľadiska obsadenosti covid lôžok sa situácia zlepšuje len mierne. Z celkového počtu 163 Covid lôžok je 117 obsadených. „Len na zreprofilizovanom 13+8 poschodí, kde je 112 lôžok je obsadených 88 z nich,“ dodal hovorca.

Operujú len v rozsahu akútnej chirurgie a onkológie, ale od 8. 3. je k dispozícii 5 operačných sál.

Znamená to, že denne vedia operovať viac akútnych stavov. Pacient sa musí preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín (odo dňa odberu), v deň operácie ešte absolvuje antigénový test. Od 8. tiež obnovili prevádzku viacerých ambulancií, je ale potrebné vopred sa telefonicky objednať. „Vrátane toho sa na Psychiatrické oddelenie už neprijímajú pacienti s ochorením Covid-19, MZ SR rozhodlo o zrušení červenej psychiatrickej zóny pre NSK a od 8.3.2021 sa prijímajú len tzv. bieli pacienti,“ dodáva Ján Baček.

Zisťujeme tiež, aký je stav v nitrianskych nemocniciach.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password