Nápad NSK s testovaním koronavírusu v ambulanciách niektorí poslanci nepovažujú za dobrý nápad

Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík uviedol na poslednom krajskom zastupiteľstve, že testovanie na koronavírus by mali zabezpečovať existujúce ambulancie obvodných lekárov.

Rozhodnutie vychádza aj zo stretnutia s nitrianskym regiónom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ševčík ho konzultoval tiež Asociáciou súkromných lekárov aj so Slovenskou lekárskou komorou, pričom v tejto chvíli je to asi jediná možnosť ako odbremeniť unavené samosprávy. ZMOS ešte minulý týždeň oznámil, že po 15. februári nebudú viac testovanie organizovať.

Ambulantní lekári si podľa lekára NSK môžu každý deň odkrojiť z 8 pracovných hodín, 4. Nemusia sa tak niekoľkokrát obliekať do ochranného obleku, ktorý testovanie vyžaduje.

Ševčík mieni, že podľa zákona testovanie spadá medzi poskytovanie zdravotnej starostlivosti hradené zdravotným poistením. V súvislosti s tým vydal ambulanciám obvodných lekárov pokyn k vykonávaniu testov.

„Došli sme k záveru že tu máme okolo 460 obvodných lekárov, ktorí by zo zákona testovanie mohli vykonávať. Ja som vydal pokyn pre poskytovateľov, aby toto vyšetrenie – testovanie robili na požiadanie svojich zmluvných pacientov aj z vlastnej iniciatívy,“ uviedol lekár.

Testovacie sety im majú byť poskytnuté od Úradu NSK pôvodne zo Správy štátnych hmotných rezerv SR. Niektorým lekárom sa to podľa slov Ševčíka nepáči, reagujú že majú svoje testy, ktoré si budú chcieť preplatiť.

Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Bencík poznamenal, či je správnou cestou, aby sa v ambulanciách stretávali ľudia s podozrením na koronavírus a inými zdravotnými problémami.

Zdravotný personál si môže v rámci svojich ordinannčých hodín v spolupráci s miestnou samosprávou určiť čas, kedy testovanie budú robiť. Nemusí to robiť lekár, môže to byť sestra, pri vypisovaní tlačív môže pomáhať administratívny pracovník.

zdroj: fb Ministerstvo vnútra SR

Poslanec a zároveň viceprimátor Nitry Daniel Balko na základe skúseností s organizáciou MOM v krajskom meste pripomenul, že by mali byť splnené prísne hygienické opatrenia.

„Aj mesto Nitra, keď zriaďovalo odberné miesta na testovanie, muselo spĺňať prísne hygienické požiadavky. Aby sa tam ľudia nestretávali, aby bol vyriešený vstup aj výstup ľudí… Keď si pozrieme, v akých priestoroch často ordinujú obvodní lekári, tak sa obávam, že u veľmi malého percenta z nich, by mohli ich priestory prejsť schválením,“ poznamenal Balko. S rozhovoru so všeobecnými lekármi podľa neho vyplýva, že vhodnejšie by bolo, ak by ambulancie netestovali každý deň niekoľko hodín, ale jeden celý deň, to by však už nestihli otestovať dostatočný počet ľudí. Zabezpečnie ambulantného testovania by vyžadovalo aj určitú administratívu.„Nitriansky kraj by mohol pomôcť preklenúť tie problémy, ktoré malé obce majú,“ povedal poslanec Daniel Balko. Ide napríklad o ich finančné možnosti, s ktorými môže kraj pomôcť. Dodal, že v rámci okresu je zrejme jednoduchšie zriadiť 30 miest, ako nútiť cca 400 všeobecných lekárov do tohto procesu.

Poslanec Iván Farkas s pokynom krajského lekára naopak súhlasí. Uviedol, že lepšie rozhodnotie so zreteľom na zabezpečine pravidelného pretestovania obyvateľstva, zdá sa, nie je.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password