MOM-ky v Nitre nekončia. Na niektorých miestach test stále treba + Zhrnutie opatrení pre Nitriansky kraj

V Nitrianskom kraji od pondelka 31. mája pribudlo žltých okresov. V oranžovo-žltej fáze sa pravidelné testovanie obmedzilo, ale mobilné odberné miesta zatiaľ ešte nekončia.

Súčasným mobilným odberným miestam pre antigénové testovanie zmluvy trvajú do 30. júna. Podľa nitrianskej radnice má potom Ministerstvo zdravotníctva SR pripraviť novú testovaciu stratégiu, ktorá bude zároveň prípravou na predpokladanú tretiu vlnu pandémie koronavírusu. V možnostiach je masívne RT-PCR testovanie a vyhľadávanie ohnísk nákazy.„Ľudia sa nemusia báť, možnosti testovania budú zabezpečené. O tom, kde a ako sa budete môcť otestovať, bude ministerstvo informovať na všetkých dostupných kanáloch a bude o tom informovať aj mesto Nitra,“ uvádza Lenka Mareková z odboru komunikácie a propagácie mestského úradu.

Na niektorých odberných miestach už prebehli zmeny. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre s testovaním na Damborského ulici skončil 19. mája. Zmena platí do odvolania. Nitrianska fakultná nemocnica minulý týždeň oznámila, že do konca mája bude antigénové testovanie prebiehať v zmenenom čase od 7.00 do 10.00 hod. O tom, ako bude testovanie pokračovať v júni, budú informovať. Aktuálny stav odberných miest uvádza ministerstvo zdravotníctva.

foto ilustračná: Unsplash.com

V mnohých okresoch už pravidelné testovanie nie je potrebné, sú ale miesta, kde test treba

Test sa stále vyžaduje pri hromadných podujatiach, ako sú svadobné hostiny, kary, večierky, oslavy a podobné podujatia. Treba ho napríklad tiež v interiéroch akvaparkov. Alternatívou sú potvrdenia a zaočkovaní. „Pri vstupe na podujatie je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Ag testu nie starší ako 24 hodín, respektíve doklad o prekonaní ochorenia (pred nie viac ako 180 dňami v okamihu vstupu) alebo očkovaní (14 dní po 2. dávke mRNA vakcíny, 4 týždne po 1. dávke vektorovej vakcíny, 14 dní po 1. dávke vakcíny ktoréhokoľvek typu, ak osoba prekonala za posledných 180 dní COVID-19),“ upozorňuje rezort zdravotníctva.

V divadlách a kinách bez testu

„Podľa platnej vyhlášky nie je od návštevníkov potrebné vyžadovať covid testy alebo potvrdenie o zaočkovaní,“ uvádza Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Rovnako je to v kinosálach, ktoré sa otvorili minulý týždeň. Konzumácia v kinách je povolené v ružových a lepších okresoch.

Nitriansky kraj je v oranžovo-žltej fáze

V 2. stupni ostražitosti sú oranžové okresy Levice a Nové Zámky. Okresy Nitra, Topoľčany, Šaľa, Zlaté Moravce a Komárno sú žlté v 1. stupni ostražitosti. Vo všetkých okresoch Nitrianskeho kraja je teda v interiéroch (aj v hromadnej doprave a taxíkoch) možné namiesto respirátora nosiť rúško, alebo iné prekrytie nosa a úst. „V okresoch v stupni Monitoring a v I. a II. stupni ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) bude povinné nosiť rúško, šál alebo šatku v exteriéri už len na hromadných podujatiach,“ pripomína Úrad verejného zdravotníctva SR.

Podmienky v divadelných, hudobných, filmových a podobných prevádzkach:

  • V oranžových okresoch: sedenie – najviac 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri/státie – maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri. Konzumácia je možná aj vo vnútri podnikov: „max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti pri jednom stole,“ dopĺňa rezort zdravotníctva.
  • V žltých okresoch: sedenie v interiéri – najviac 250 ľudí, v exteriéri maximálne 500 ľudí/státie – najviac 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri. Koonzumácia je povolená aj v interiéri – max 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti.
  • Oranizátor musí v prípade umeleckých hromadných podujatí evidovať 2 týždne po predstavení telefonický alebo emailový kontakt na každého účastníka

V umelých kúpalískách sa v oranžových okresoch povoľuje otvorenie maximálne do 30 % kapacity a v žltých okresoch 50 % kapacity.

Kapacita ubytovania v hotelových a penziónových izbách je v Nitrianskom kraji neobmedzená.

foto: archív TV Nitrička

V prevádzkach, kde sa konzumuj, musia prevádzkovatelia v nitrianskych okresoch zabezpečovať rozostup medzi stolmi minimálne 2 metre. Otvorené sú terasy aj interiéry. V oranžových okresoch môžu byť pri jednom stole najviac 4 osoby, alebo osoby z jednej domácnosti, v žltých okresoch najviac 6 osôb, alebo osoby zo spoločnej domácnosti.

Fitness centrá v okresoch 2. stupňa ostražitosti majú povolené 20 zákazníkov alebo 1 zákazníka na 15 m2, okresy 1. stupňa ostražitosti 30 zákazníkov alebo 1 zákazníka na 15 m2.

V galériách, múzeách a na výstavách sú v okresoch Nitrianskeho kraja povolené aj hromadné prehliadky, v oranžových okresoch s účasťou najviac 15 osôb, v žltých najviac 30 osôb.

V lepších okresoch sú povolené aj väčšie svadby – v oranžových v interiéri do 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb. V žltých okresoch môže byť v interiéri najviac do 100 osôb, v exteriéri do 250 osôb.

Televízia Nitrička

Forgot Password