Mesto Nitra sa chce vyhnúť čiernej farbe, očkovať sa bude aj v obchodnom centre

Ďalšie očkovacie jednotky pôjdu do polikliník a kultúrnych domov. Mesto bude rokovať aj s okolitými obcami Nitrianskeho okresu.

Okres Nitra zatiaľ podľa aktuálnej epidemickej situácie zostáva v bordovej fáze, ktorá predchádza čiernej fáze s najprísnejšími protiepidemickými pravidlami Covid automatu. Zhoršenie epidemickej situácie by tak znamenalo ešte viac obmedzení. Mesto Nitra chce tomu predísť zriadením mobilných očkovacích jednotiek, a to aj naprieč celému okresu. Čiernej farbe sa podľa primátora Nitry Mareka Hattasa vieme vyhnúť, pokiaľ budeme mať zaočkovaných nad 50 rokov viac ako 65 % obyvateľov. „V okrese Nitra máme k tomu naozaj veľmi blízko. Stačí, aby sa zaočkovalo približne 600 ľudí nad 50 rokov,“ uviedol primátor. Radnica preto spúsťa mobilné očkovacie tímy. Prvý takýto tím bude pôsbiť od piatku 5. novembra v Obchodnom centre Mlyny. Tímy pre nás uvoľnil Banskobystrický samosprávny kraj.

„Tento krok vítajú aj obce v našom okrese, ktoré mali záujem zaočkovať svojich obyvateľov,“ vraví primátor Hattas.

S technickým vybavením pomôže nitrianske výstavisko Agrokomplex. Očkovať sa nebude len v obchodnom centre, ale aj na poliklinikách na Chrenovej a na Klokočine a tiež v kultúrnych domoch na Zobori, v Dražovciach a Janíkovciach. Podľa potreby a dopytu sa počet miest môže rozšíriť. Pokiaľ ide o okolité obce, o možnostiach výjazdového očkovania sa ešte bude rokovať.

Vakcinácia bude prebiehať formou dvojdávkových aj jednodávkovej vakcíny.

„Veríme že vdaka tomuto prístupu sa nám podarí získať toľko obyvateľov, aby sme do čiernych okresov už nespadli,“ dodáva primátor. Podľa skúseností z iných lokalít sa v obchodných centrách očkujú desiatky až stovky ľudí. Podľa Zorana Macháčka, riaditeľa OC Mlyny sa v košickom Auparku denne zaočkuje približne 80 až 100 ľudí. OC oslovilo všetky župy, v prípade Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa spolupráca udajne nevyvíjala, preto víta spoluprácu s mestom. Vakcinácia bude prebiehať na 1. poschodí v strede pasáže, záujemcov budú navigovať informačné tabule. Ak bude záujem očkovanie bude pokračovať podľa dopytu.

„Som tu za všetkých športovcov v Nitrianskom okrese, nielen za hokejový klub, ktorý od začiatku sezóny funguje iba na očkovaných divákoch,“ vyjadril sa Miroslav Kováčik, prezident HK Nitra. Dodal, že netreba zabúdať na to, že čierny okres v podstate znamená koniec akéhokoľvke športu. Vzhľadom na to apeluje aj na rodičov a starých rodičov nad 50 rokov, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, a to aj pre deti, ktoré sa rôznym športom venujú.

Primátor spomenul, že mesto už neche čakať na NSK a preberá iniciatívu, aby sme tohtoročné sviatky prežili v lepšom zdraví. K očkovaniu bude prebiehať aj kampaň a informácie sa budú postupne dopĺňať a meniť. Ak bude treba, súčinná bude aj mestská polícia.

Do kultúrnych domov sa pôjde jednorazovo, očkovacie tímy sa vrátia po 28 dňoch.

V Mlynoch sa bude očkovať piatky a soboty od 10. do 18. hodiny. Poliklinika Klokočina bude očkovať pravidelne stredy od 7. do 13. hodiny a začína od budúcej stredy 10. 11. na prízemí. Poliklinika na Chrenovej začne s vakcináciou 15. 11. a bude prebiehať vždy v pondelok od 7. do 13. hodiny na 1. poschodí. Očkovanie v kultúrnych domoch sa začne 14. 11. na Zobori od 9. do 16. hodiny, v Dražovciach 15. 11. od 13. do 18. hodiny a 16. 11. od 13. do 18. hodiny v Janíkovciach.

foto ilustračná (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password