Mesto Nitra podporí cestovný ruch: Peniaze pôjdu na zážitkovú medáreň aj náučné chodníky

Zážitkové ekologické vzdelávanie doplnia projekty späté s históriou gajdošov a Zoborského kláštora. Turistov potešia obnovy náučných chodníkov.

Z mestského rozpočtu budú dotované projekty súvisiace s podporou a rozvojom cestovného ruchu Nitry. Celkovo ide o dotácie v sume 20 000 eur. Z 15 prihlásených projektov sa mestskí poslanci rozhodli podporiť sedem. „Zvyšovať atraktivitu mesta, zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb, podporovať spoluprácu verejného a súkromného sektora a aktivovať súkromný sektor, aby participoval na rozvoji cestovného ruchu v Nitre,“ to sú hlavné ciele finančnej podpory.

V rámci zážitkovej mestskej medárne bude možné sledovať včely v presklenom úli.

Autorom projektu medárne je Občianske združenie Vedecká včela, ktoré chce do mesta priniesť zážitkový program s možnosťou odfotografovania sa vo včelárskom oblečení, preskúmania bývania včiel a workshopy. „Okrem toho sa účastníci prostredníctvom edukatívnych hier dozvedia o živote včiel, včelích produktov ako aj o kvetoch, ktoré sa môžu včielkam vysadiť, aby sa zvýšila biodiverzita,“ uvádza sa v predloženom materiáli. Na projekt je určených 3800 eur.

Ďalšiu podporu získali „zoborské“ projekty.

V areáli Zoborského kláštora budú pokračovať s 3D technológiami. V minulosti sa vďaka nim podarilo vytvoriť prezentáciu interiéru príbytku kamaldulského mnícha, exteriéru príbytku a záhradky. V tomto roku sa zamerajú na kláštorný kostol, ktorý sa predstaví v podobe zo 17. storočia. Rovnakú sumu 4470 eur získa aj obnova Náučného chodníka Zoborské vrchy s virtuálnym turistickým sprievodcom. Obnovou prejde tiež náučný chodník Hradisko Zobor. Vyčistenie trasy, oprava značenia a jeho propagácia bude podporená sumou 2260 eur.

Sumu 2000 eur získala Gajdošská izba Domu Matice Slovenskej v Nitre, ktorá bude modernizovaná a presunutá z Veľkého Zálužia do Nitry v rámci festivalu Zagajduj Gajdoško 2021. Zhodne po 1500 eur dostanú projekty Nitrianske skautské dni a návštevy pivníc a vinohradov Vinohradníckeho spolku Bita.

foto ilustračné: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password