Náučný chodník Zoborské vrchy by po obnovení mohol byť aj v digitálnej podobe

O konkrétnom mieste by sa turisti viac dozvedeli prostredníctvom QR kódov.

O obnovenie náučného chodníka sa prostredníctvom grantu Nitrianskej komunitnej nadácie snaží Zoborský skrášľovací spolok. Podaľ Terézie Zaujecovej, vedúcej Turistického informačného centra Nitra (TIC Nitra), záujem o turistiku v Zoborských vrchoch počas pandémie stúpol. Z toho vyplývajú aj požiadavky o jeho obnovu.

„Pôvodný náučný chodník existoval od 80. rokov, kedy vznikla aj správa CHKO Ponitrie. To bola jedna z prvých populárnych aktivít pre verejnosť. Chodník bol zriadený formou informačných panelov, ktoré boli osadené priamo v teréne,“ priblížil Jaroslav Koštál, botanik Správy chránenej krajinnej oblasti Ponitria.

Na tabulách s informáciami sa však podpísal čas a boli do istej miery zničené. To v roku 2005 viedlo k aktualizácii chodníka. Terézia Zaujecová poznamenáva, že niektoré tabule už dnes nespĺňajú svoj účel.

„Do náučného chodníka vedie 5 vstupných brán a zároveň ma 27 zastávok,“ doplnila vedúca TIC Nitra.

Po obnovení by chodník mohol byť aj v digitálnej podobe. Prostredníctvom QR kódov by sa tak turisti o konkrétnych miestach, respektíve zastávkach chodníka, dozvedeli viac. Zároveň by sa mohli pozrieť, ako miesto vyzeralo v minulosti, alebo ako vyzerá v čase vegetácie. „Doplnia sa informácie, urobia sa nové obrázky. Tabule budú umiestnené na priestoroch, ktoré sú vstupnou tusristickou bránou, ako napríklad Dražovce alebo priestor pri liečebnom ústave,“ vysvetľuje predseda Zoborského skrášľovacieho spolku Adam Berkes.

foto: TV Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password