„Mesto Nitra nebude testovať občanov nekvalitnými testami,“ uviedol viceprimátor Daniel Balko

Avizovaný termín testovania zatiaľ platí, no môže sa zmeniť z dôvodu tvrdého lockdownu, alebo inej nepredvídateľnej situácie.

Príprava dobrovoľného antigénového testovania v Nitre a okolí narazila na problém, presnejšie ide o kvalitu testov. Zástupca primátora Daniel Balko uviedol, že primátor Marek Hattas ešte včera večer odmietol dodávku testov RapiGen. „Plošné testovanie v Nitre budeme robiť len s kvalitnými testami, vie o tom aj premiér SR,“ dodal Balko.

Aktualizované o vyjadrenie Správy štátnych hmotných rezerv SR:

Podľa Trendu sa mali v Nitre pôvodne použiť antigénové testy Biocredit od firmy Rapigen, ktorých kvalita je do istej miery spochybňovaná. „Máme záujem, aby kvalita testov nebola spochybňovaná a testovanie prinieslo zlepšenie situácie. Správa štátnych hmotných rezerv SR preto dodá pre potreby plošného testovania v Nitre testy od juhokórejského výrobcu,“  uviedol predseda ŠHR SR Ján Rudolf. V záujme rozptýlenia pochybností predseda rozhodol vyskladňovanie Rapigen testov na tento účel pozastaviť. Použité teda majú byť testy od výrobcu SD-Biosensor z Južnej Kórey, ktoré sa osvedčili pri jesennom celoplošnom testovaní.

Testovanie bude podľa jeho slov dôležité pre každého, kto chce ísť v pondelok 11. januára do práce.

Zatiaľ sa hovorí približne o 40 odberných miestach a 3 testovacích dňoch. „Odberných miest je síce menej, ako počas prvého celoplošného testovania, ale práve preto sme celoplošné testovanie naplánovali na 3 dni, aby sa každý mohol dať otestovať,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas. Podrobnosti bude mestský úrad zverejňovať v nasledujúcich dňoch, zatiaľ stále platí termín testovania počas najbližšieho víkendu od 8. do 10. januára. „Termín celoplošného testovania v Nitre sa môže zmeniť z dôvodu tvrdého lockdownu, alebo inej nepredvídateľnej situácie. Viac budeme vedieť po rokovaní Ústredného krízového štábu už túto stredu,“ upozorňuje radnica. Admistrátori a zdravotníci, ktorí chcú pomôcť s testovaním sa stále môžu hlásiť prostredníctvom formulára.

Je snaha zapojiť do testovania aj okolité obce či okresy. Testovanie a lockdown len na úrovni mesta by podľa kompetentných nemali dostatočný výsledok.

Viceprimátor Balko tvrdí, že mesto Nitra, na rozdiel od samosprávneho kraja, nemôže zriadiť stále mobilné odberové miesta na testovanie, pretože nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti: „Už sme požiadali NSK, aby takéto miesto v Nitre zriadilo, a ak bude treba, poskytneme NSK aj priestor“. Pripomína tiež, že veľká časť zamestnancov mestského úradu je PN, v karanténe alebo na home office. Pripraviť testovanie do tohto piatku bude teda náročné: „Tak majte pochopenie pre všetko čo robíme. Ďakujem aj za mesto Nitra“.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password