Mestá zriaďujú veľkokapacitné ubytovanie. V Nitre najviac chýbajú matrace

V Nite pokračujú viaceré zbierky materiálnej pomoci.

Podľa vyjadrenia nitrianskej radnice sú v týchto dňoch v telocvičniach zriaďované ubytovacie miesta pre prichádzajúcich Ukrajincov. S prípravami mesta pomáha aj Červený kríž. V Kultúrnom centre Zobor na Svätourbanskej ulici pokračuje zbierka materiálnej pomoci, ktorú organizuje mesto.

„Najviac, čo nám chýba sú matrace. Ak máte hygienicky nezávadné matrace akýchkoľvek rozmerov, prineste ich do KC Zobor na Svätourbanskej 31,“ informuje mestský úrad. Materiálna zbierka prebieha v stredy od 9. do 19. hodiny a štvrty od 9. do 17. hodiny.

Je potrebné zvýšiť ubytovacie kapacity a kapacity škôl a škôlok.

Mesto chce pripraviť pre ukrajinské deti aj denné tábory. Pri koordináci pomoci Ukrajincom spolupracuje s mestskou políciou, ktorá pomáha v neskorých nočných hodinách s ubytovávaním prichádzajúcich. Podobne ako na východnej hranici Slovenska aj v Nitre do veľkej miery pomáhajú dobrovoľníci. „Obrovskú prácu robia občianske združenia a neziskové organizácie v Nitre, ktoré poskytujú jedlo, oblečenie i ubytovanie,“ dopĺňa úrad.

Zbierka nielen pre odídencov z Ukrajiny pokračuje aj v Starom divadle Karola Spišáka. Prebieha v spolupráci s Občianskym združením Podaj mi ruku. Verejnosť môže materiálnu pomoc do Starého divadla nosiť každý pracovný deň od 8. do 18. hodiny.

Nové Zámky pripravujú ďalšie ubytovacie kapacity pre Ukrajincov

(TASR) Približne stovka ukrajinských utečencov sa aktuálne nachádza v Nových Zámkoch. Vedenie mesta predpokladá, že ich počet v najbližších dňoch ešte narastie, pripravuje preto ďalšie ubytovacie kapacity. „Začiatkom desiateho kalendárneho týždňa sme mali pripravených 55 miest v ubytovacích zariadeniach a objektoch v Nových Zámkoch. Do 14. marca rátame s rozšírením počtu postelí na takmer stovku,“ informoval magistrát.

V stredu (9. 3.) samospráva evidovala 36 ľudí so žiadosťou o poskytnutie dočasného útočiska, väčšina z nich sa ubytovala u príbuzných a v rodinách. Mesto hľadá spôsob, ako zabezpečiť potraviny pre ľudí, ktorí vo svojich nehnuteľnostiach poskytujú ubytovanie utečencom z Ukrajiny. Mesto umožní na svojich plochách bezplatné parkovanie áut s ukrajinskými evidenčnými číslami.

„Niektoré sa tu zdržia možno len pár dní. Tie ostatné môžu majitelia prihlásiť na mailovej adrese ukrajina@novezamky.sk,“ upozornila radnica. Na mestskom úrade vydajú majiteľom vozidiel osobitné parkovacie karty. Správca parkovísk aj mestskí policajti budú parkovanie áut s ukrajinskými evidenčnými číslami tolerovať.

Televízia Nitrička

Forgot Password