Letné prázdniny sú v polovici. Nitru čaká ešte niekoľko kultúrnych podujatí

Letné kiná, komentované prehliadky a tradičné podujatia sa počas celého leta konajú v centre Nitry aj v mestských častiach.

Pokračujú prednášky v Ponitrianskom múzeu

Múzeum v tomto období oslavuje 60. výročie založenia sériou podujatí Nitranom o Nitre, ktoré štvrtok 4. augusta pokračujú prednáškou o maďarskej menšine v Nitre. Ďalšími témami prednášok budú Hospodársky spolok, ktorý búral stereotypy, skauting v Nitre, premeny Dolného mesta a Barón Gregor Friesenhof – Prometeus z Ponitria. Stretnutia sa konajú každý druhý štvrtok o 17. hodine.

Výlety so sprievodcami

Turistické informačné centrum Nitra stále organizuje prehliadky, a to pre peších aj cyklistov, v meste aj v prírode.

Cyklisti sa 6. augusta vyberú cez zoborské zákutia, nočný výstup na Zobor so sledovaním perzeidov je plánovaný na 12. augusta a koncom septembra sa účastníci môžu zúčastniť prehliadky, počas ktorej si pozrú budovy so stopami secesie.

Do konca letnej sezóny sa môžete prostredníctvom komentovanej prehliadky pozrieť aj do areálu Zoborského kláštora. Komentovanie sa bude konať 13. augusta a 17. septembra.

Letné kiná takmer v každom kúte Nitry

Letné premietanie filmov sa koná napríklad v gotickej priekope v areáli Nitrianskeho hradu, kde sa počas leta môžete zabaviť aj so živou hudbou vo Vazulke alebo v tančiarni pod hradom. Najbližšie sa bude 5. augusta premietať film Medená veža, spojiť ho môžete aj s výstupom na vežu katedrály.

Ďalšia séria premietaní sa pravidelne koná na plážových kurtoch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, filmové večery na Klokočine plánuje občianske združenie Šport – osveta – kultúra a koncom augusta sa na Svätoplukovom námestí opäť zastaví Bažant kinematograf. Podrobnejšie informácie prinesieme včas.

Druhý augustový víkend prinesie špecifický koncert so sprievodným programom, ale aj hody a dožinky

Bielo-čierny koncert na pódiu na pešej zóne začne o 18. hodine divadlom Zrakáč, ktorý predstaví autorskú komédiu o živote nevidiacich.

Program bude pokračovať klavírnym a husľovým vystúpením a koncertom kapely Kyklop Band, ktorá sa na 80 % skladá zo zrakovo postihnutých muzikantov. Tí pre verejnosť zahrajú rok&rollové a rockové hity.

Hodové a dožinkové slávnosti sa konajú počas víkendu 13. a 14. augusta.

Svoje podujatia pripravujú aj mestské časti

Zabaviť sa tak môžete nielen v centre mesta. Čaká nás napríklad Hájovský kotlík, Letná zábava v Janíkovciach (13. 8.) Chrenovské stánky (19.a 20. 8.), Letná zábava na Klokočine (20. 8.) a obľúbený Klokočinský jaromok (27. a 28. 8.).

Okrem toho sa počas augusta koná tradičná medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava na Agrokomplexe, séria podujatí Leto na Samovej Nitrianskej galérie, Nitrianske kultúrne leto 2022 na pešej zóne, bazáre v Sekáči, program v kultúrnom bode K.7, edukatívne aktivity pre deti v Ponitrianskom múzeu a pravidelné pondelky a stredy pre deti v Krajskej knižnici Karola Kmeťka.

Začiatkom septembra si ešte užijeme hudobný Labyrint Fest na Nitrianskom hrade, podujatia s vinárskou témou, bubnový Campana Fest alebo Kráľovskú Nitru.

Televízia Nitrička

Forgot Password