Na potulky Nitrou sa môžete vydať pešo, na bicykli alebo cez kopce: Letný program prehliadok je pripravený

Nitrianska architektúra a história či zoborské zákutia budú opäť súčasťou letných prehliadok.

foto ilustračná: NH

Pešie prehliadky sa budú venovať stopám židovskej kultúry, nitrianskej secesie a vývinu centra mesta

Turistické informačné centrum (TIC) Nitra tento rok zase pripravilo sériu prehliadok, vďaka ktorým sa domáci aj turisti vydajú po známych či menej známych cestách. Na prvú pešiu prehliadku sa môžete vydať u 19. júna o 14.00. Turisti sa stretnú pred Židovským cintorínom a pôjdu ďalej po stopách nitrianskych Židov cez Párovce, Farskú ulicu, pešiu zónu, ulicu Fraňa Mojtu až k Synagóge.

V spolupráci s Nitrianskym kultúrnym dedičstvom bude 16. júla o 18.00 pred TIC prebiehať stretnutie s názvom Kde je tu námestie?, kde sa dozviete viac o urbanistickom a architektonickom vývine centrálnej mestskej zóny.

A 24. septembra o 17. hodine sa so sprievodcom prejdete okolo budov so stopami secesie. Prehliadka začne pri Župnom dome, povedie cez Kupeckú, Farskú, Štefánikovu až na železničnú stanicu.

foto: archív TV Nitrička

Rozkvitnutú Nitru, funkcionalistické pamiatky a prírodu Zobora si obzriete z bicykla

Prvú zo série cyklistických prehliadok mohli turisti zažiť nedávno, 4. júna vyštartovali z Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a ozbreli si rozkvitnuté mesto.

Pamiatky funkcionalizmu na Svätoplukovom námestí, Kmeťkovej ulici, ulici Fraňa Mojtu, Ulici Československej armády a na Vajanského ulici si pozrú 4. júla. Prehliadka začne o 18.00 na námestí.

Bicyklom sa vyberú aj cez zoborské zákutia. Cestu od reštaurácie Artin, ku kostolíku sv. Urbana, zoborskému jazierku, cez Chmeľovú dolinu až do mestského parku absolvujú 6. augusta od 17. hodiny.

foto ilustračná: NH

Zoborom vás sprievodca prevedie aj pešo

Zraz prehliadok je vždy pri známom altánku pri zoborskej nemocnici. Tajomstvá pravekej hory spoznáte vďaka zážitkovému putovaniu Hradiskom Zobor 20. augusta o 14. hodine a zoborské pramene či studničky výletníci navštívia 3. septembra tiež o 14. hodine.

TIC má pre rodiny s deťmi septembrový tip v interaktívno-edukatívnej zóne hravou formou priblíži povesti a legendy.

Areál Zoborského kláštora (foto: NH)

Program dopĺňa areál Zoborského kláštora

Od júla do septembra tu budú prebiehať komentované prehliadky areálu a 4. júla bude kláštor súčasťou Cyrilometodskej púte z Dražoviec na Nitriansky hrad.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password