K opatreniam podľa Covid automatu tento týždeň pribudne veľkonočné desatoro

Ostatné týždne sa epidemická situácia pomaly zlepšuje. Okresy v miernejších stupňoch ohrozenia pribúdajú, no veľa opatrení zostáva.

V týždni od 29. marca do Veľkonočnej nedele 4. apríla platí rozdelenie okresov Slovenska podľa aktuálnych epidemických ukazovateľov. V Nitrianskom kraji stúpol počet červených okresov v III. miernejšom stupni ohrozenia. Ide o okresy Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Levice a Zlaté Moravce, bordový okres Komárno je v IV. stupni, žiadny z okresov kraja nie je čierny.

V červených okresoch platí zákaz vychádzania s výnimkami. Zákaz platí naďalej od 5.00 do 1.00 (s prísnejšími neskôr prijatými podmienkami platí od 20.00 do 1.00 h). Na cestu do práce je potrebné potvrdenie zamestnávateľa a negatívny test nie starší ako 14 dní. Stále sa uprednostňuje práca z domu. Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú spolu s potvrdením test nie starší ako 7 dní.

zdroj: MZ SR

„Pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu je povolený bez testu a len od 5.00 do 20.00,“ uvádza digitálny Covid automat.

Školy, respektíve školské zariadenia sú otvorené na základe rozhodnutia zriaďovateľov. Knižnice sú otvorené s výnimkou výdaja kníh. Ostatné kultúrne inštitúcie ako divadlá, galérie či múzeá zostávajú zatvorené. Situácia sa nemení ani v obchdoch, otvorené by mali byť iba tie, ktoré poskytujú zabezpečenie takzvaných základných potrieb a to do 20.00 hod.

Kam s testom.

„Čistiareň odevov, kúpa novín a tlačovín, optika, banka, poisťovňa, knižnica, servis bicyklov a motorových vozidiel, pošta, služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, záhradkárstva, opravovne obuvi, servis telekomunikačnej techniky,povolené hromadné podujatie, výdajné miesto eshopu a iných obchodov, cesta žiaka a poslucháča od druhého stupňa ZŠ do školy a školského zariadenia, test potrebuje aj jeden zákonný zástupca, cesta na účel sprevádzania dieťaťa, žiaka alebo poslucháča do jasličiek, MŠ, ZŠ a SŠ, cesta na orgán verejnej moci na vykonania úkonu, ktorý nemôže byť vykonaný zaslaním zásielky alebo na diaľku, pracovný pohovor alebo uzavretie pracovnej zmluvy, cesta na najbližší zberný dvor,“ vyratúva ministerstvo vnútra výnimiky, kam je možné ísť s najviac 7-dňovým testom, alebo s potvrdením o prekonaní Covidu či potvrdením o absolvovaní očkovania, ktoré má byť staršie ako 14 dní.

Kam bez testu.

Bez testu je možné ísť napríklad do najbližšieho obchodu, k lekárovi, na očkovanie alebo na test, na pohreb či krst, na zdravotnú vychádzku do 1 km pre seniorov nad 65 rokov, ťažko zdravotne postihnuté osoby, osobu s dieťaťom do 6 rokov, test nie je nevyhnutný pri ceste na súd alebo pri striedavej starostlivosti o dieťa. Bez testu môžete ísť aj do lekárne, zabezpečiť veterinárne ošetrenie, ísť von so psom a mačkou do 1 km od bydliska, postarať sa o blízku osobu a o hospodárske zvieratá, a to aj v čase nočného vychádzania.

Pandemické opatrenia nesprísnili, ale predstavili „veľkonočné desatoro“

Ide o desať bodov, ktoré predstavil dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger. Na základe aktuálnej situácie sa rezort rozhodol nepristúpiť k sprísňovaniu opatrení počas nadchádzajúcich sviatkov, poukázal iba na dodržiavanie desiatich bodov.„Je dôležité, aby sme odolali cez Veľkú noc a nepodľahli pokušeniu ísť na návštevy a tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti,“ zdôraznil minister, pričom od toho, ako zvládneme Veľkú noc, má závisieť aj to, ako bude vyzerať toto leto.

zdroj: MZ SR

Televízia Nitrička

Forgot Password