Humanitárna zbierka UKF dorazila do Ľvova. Nedostatkovým tovarom sú hlavne lieky či spacáky

Zbierka išla najprv do Poľska, kde ju prevzal a do Ľvova odviezol dobrovoľník z Ukrajiny.

Počas štyroch dní sa vyzbieralo približne 400 kilogramov materiálnej pomoci, ktorá bola rozdelená do 34 krabíc a smerovala do ukrajinského Ľvova.

„Na cestu sme sa vydali krátko po polnoci v nedeľu 13. marca 2022. Náš tím pozostával z dvoch vodičov (Natália Částová a Šimon Spišák) a dvoch spolucestujúcich (Igora Yakubovského a Kristíny Jakubovskej). Rozhodli sme sa zvoliť poľsko-ukrajinský hraničný priechod Medyka – Shehyni,“ opisuje cestu humanitárnej pomoci Kristína Jakubovská z Katedry kulturológie Univerzity Konštantína Filozofa, ktorá zbierku pre partnerskú univerzitu vo Ľvove zorganizovala.

Auto na prepravu zapožičalo nitrianske Nové divadlo. V poľských Katoviciach materiálnu pomoc prevzal Oleksander, dobrovoľník z Ukrajiny. Previezol ju cez hranicu a dopravil ju až do Ľvova k študentom. Viezol zároveň dve poľské zbierky pre mesto Ternopiľ východne od Ľvova.

„Pomoc sa dostala na 7 internátov a nakoniec pomohla aj študentom z iných univerzít, ktorí do Ľvova prišli z okupovaných regiónov. Časť pomoci bola distribuovaná aj do Žitomirskej polytechnickej štátnej univerzity,“ informuje Kristína Jakubovská. Podľa jej slov je v meste deficit najmä v prípade liekov, karimatiek či spacích vakov. Pomoc z UKF bola rozdistribuovaná v priebehu troch dní.

„Podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa humanitárna pomoc sústredila a presúvala aj na samotné územie Ukrajiny, kde je distribuovaná do lokalít a regiónov, v ktorých je najviac potrebná. Ide najmä o miesta zasiahnuté bombardovaním, obkľúčené a okupované teritóriá, v ktorých sa ľudia niekoľko dní až dva týždne skrývajú v pivniciach, pričom im dochádza všetko,“ doplnila spoluorganizátorka zbierky.

foto: Katedra kulturológie FF UKF

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password