3D vizualizácia hrobky z Popradu (ZBSA, Schleswig)
Kniežacia hrobka z konca 4. storočia bola náhodne objavená pri výstavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach. Rozsiahly súbor súčastí hrobovej komory, ktorá bola od objavu hrobky v roku 2006 v severonemeckom Schleswigu v starostlivosti špecializovaných laboratórií, sa na Slovensko vracia v dvoch kamiónoch.
„Napriek dávnemu vykradnutiu sa vďaka vhodným pôdnym podmienkam zachovalo to, čo štandardne archeológovia nenachádzajú – drevo, kože, textílie a ďalšie organické nálezy. Práve v tom je jej jedinečnosť,“ tvrdí Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV).
Nájsť z dreva vysústružené posmrtné lôžko, kožené puzdro na luk, časti vzorovanej tapisérie, drevený sarkofág, drevené máry, na ktorých niesli mŕtveho do hrobu a množstvo ďalších predmetov zo začiatku doby sťahovania národov je vraj snom každého archeológa.
Asi 10 ton vážiaciu drevenú konštrukciu nebolo možné z technických a najmä z finančných dôvodov konzervovať osvedčenou metódou, preto nemeckí odborníci v spolupráci s Archeologickým ústavom vyvinuli novú metódu kontrolovaného procesu prirodzeného vysušovania popradských driev.
„Tento ekologický spôsob si, na rozdiel od pôvodných plánov, vyžiadal o viaceré roky dlhší čas záverečných úprav, ktorý bude pokračovať aj po prevezení nálezov v špeciálnych klimatizovaných depozitároch Archeologického ústavu SAV v Nitre,“ vysvetľuje Archeologický ústav SAV.
O živote a smrti popradského kniežaťa sa pripravuje stála expozícia v Podtatranskom múzeu v Poprade. Väčšina zrubovej komory, ako aj veľký objem nevystavených nálezov – textílií, koží, driev však zostane natrvalo v špeciálnom depozitári a vo finančnej aj odbornej starostlivosti Archeologického ústavu SAV.
Slávnostné oficiálne vrátenie zakonzervovaných drevených konštrukcií sa bude konať v areáli bývalých kasární pod Zoborom na Dobšinského ulici v Nitre.
zdroj obr.. Archeologický ústav SAV