Hodnotenie prvého kola plošného testovania v Okrese Nitra

Vedenie mesta, okresu a obcí dnes spolu s premiérom Igorom Matovičom zhodnotili 1. kolo plošného testovania v okrese Nitra.

foto: fb Televízia Nitrička

„Mesto Nitra má za sebou 1. kolo plošného testovania. Odberné miesta sa zatvorili pred malou chvíľku a tým pádom máme dotestované,“ vraví primátor Nitry Marek Hattas. Na kompletné výsledky si však ešte musíme počkať. Plošné testovanie podľa primátora prebiehalo v Nitre plynule. Uviedol, že situácia na odberných miestach (OM) kolísala, niekedy vznikali dlhé rady, inde ste sa vybavili pomerne rýchlo. Niektoré OM testovali aj dlhšie, než bolo uvedené. V Nitre bolo 37 OM, pričom na jednom navýšili kapacitu pre veľký záujem. Počet zúčastnených bol približne rovnaký ako v novembri. „Spolu bolo otestovaných 43 716 ľudí, z toho 932 bolo pozitívnych, čo je 2,13 %. V týchto dátach sú zahrnuté aj testovania v priemyselnom parku,“ uviedlo dnes večer mesto Nitra. „Oficiálne výsledky budú zajtra po kontrole dát,“ dodal primátor Hattas.

„Za tieto 2 dni (9. – 10. 1. 2021) bolo spolu otestovaných 6 615 ľudí, z toho malo pozitívny test 223, čo predstavuje 3,37 %,“ uviedol primátor Vrábeľ Tibor Tóth. 4 166 ľudí z uvedeného počtu patrilo k obyvateľom Vrábeľ, pozitívnych bolo 108 Vrábeľčanov. Z 2449 ľudí, ktorí v meste nemajú trvalý pobyt, je 115 pozitívnych.

„Do plošného testovania okresu Nitra sa zapojilo všetkých 60 obcí, vytvorili spolu 70 odberových miest,“ uviedla prednostka Okresného úradu Nitra Eva Hajdamárová.

Starosta Malého Lapáša Peter Švec uviedol, že po počiatočných problémoch sa im s iniciatívou premiéra podarilo zabezpečiť ochranné prostriedky a vďaka prednostke sa podarilo vyriešiť aj ich najväčší problém, ktorým bolo zazmluvnenie zdravotníkov. Pri príprave a počas testovania sa podľa neho ukázalo, že obce okresu vedia spolupracovať, prejavil tiež vďaku za pomoc od okolitých dedín.

Prednostka k predbežným výsledkm za obce Okresu Nitra uviedla, že dnes 10. 1. bolo k 12. hodine otestovaných približne 78 tisíc obyvateľov, z toho do 2 tisíc malo pozitívny výsledok testu.

Premiér SR Igor Matovič dodal, že v blízkom čase budú Slovensko nakúpi ďalšie antigénové testy, keďže samosprávy sa samé začínajú hlásiť s iniciatívou organizovania plošného testovania regionálneho charakteru.

Plošné testovanie v Okrese Nitra sa konalo v 2 mestách a 60 obciach. Podieľali sa na ňom okrem mestských úradov v Nitre, Vrábľoch, obecných úradov a Okresného úradu aj policajti, vojaci, hasiči, zdavotníci, dobrovoľníci, 2 nitrianske nemocnice a nemocnica v Nových Zámkoch.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password