Farmaceuti v Komárne pripravujú covidovým pacientom individuálny liek

Kapsule sa pripravujú výlučne podľa individuálneho rozpisu na lekársky predpis.

foto ilustračná (pixabay.com)

Farmaceuti v lekárni v komárňanskej nemocnice čiastočný nedostatok liekov na koronavírus nahrádzajú výrobou vlastného lieku. Podľa nemocnice kapsuly s obsahom dexometazónu pripravujú pre hospitalizovaných aj ambulantných pacientov.

„Dexametazón je nedostupný nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Nedostatok tohto lieku je spôsobený zvýšeným počtom pacientov s koronavírusovým ochorením. Na základe štandardných postupov u kriticky chorých sa odporúča k terapii aj dexametazón 6 mg perorálne podávaný 10 dní, u tých, ktorí sú na doplnkovej kyslíkovej liečbe,“ povedala Hajnalka Komjáthy, vedúca farmaceutka Nemocnice Komárno.

S prípravou začali v januára 2021. „Samotná príprava trvá približne 30 minút pri počte 100 kapsúl. Keďže ide o individuálne pripravovaný liek, kapsule je možné pripraviť s obsahom 4, 6 až 8 mg na 10, 20 až viac dní,“ vysvetľuje ďalej vedúca farmaceutka.

zdroj: Nemocnica Komárno

Kapsule sa pripravujú výlučne podľa individuálneho rozpisu na lekársky predpis.

Dexametazón patrí do skupiny glukokortikoidov na systémové použitie s výraznými antialergickými, protizápalovými účinkami. Okrem koronavírusu sa dexometazón užíva pri ochoreniach zápalového reumatologického a autoimunitného ochorenia, v onkológii, v dermatológii na liečbu kožného ekzému a na liečbu akútneho astmatického záchvatu.

Televízia Nitrička

Forgot Password