Exteriérovú výstavu s odkazom na súčasníkov architekta M. M. Scheera máte šancu vidieť len počas októbra

Výstava uvedená počas nedávneho Dňa architektúry sa nachádza v botanickej záhrade na Chrenovej.

foto: NH

Dom módy, bývalý Orbis a vedľajšia banka, gymnázium na Párovskej ulici, Predmostie, výstavba Chrenovej a areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) je len časť toho, čo výstava s názvom Scheerovi súčasníci ponúka.

Verejnosti bola predstavená počas uplynulého víkendu v rámci festivalu Deň architektúry, na ktorom sa podieľalo Združenie architektov Nitry, Občianske združenie Nitrianske kultúrne dedičstvo či botanická záhrada SPU.

Výstava je výsledkom projektu Scheerovanie.NR, ktorý funguje ako experimentálne bádanie architektov.

„Scherovanie.NR je slovnou hračkou, ktorá spája meno architekta M. M. Scheera a anglické slovo to share (resp. jeho výslovnosť) v chápaní zdieľať, podeliť sa (o informácie) do významu zdieľania informácií architektonicko-urbanistických hodnôt mesta Nitra,“ uvádzajú autori projektu.

Jednu z výstav mohli vidieť návštevníci Mestského úradu v Nitre začiatkom tohto roka. Venovaná bola architektonickej tvorbe Michala Maximiliána Scheera na území Nitry pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia.

Aktuálna výstava inštalovaná v Botanickej záhrade SPU sa zameriava aj na jeho súčasníkov.

Tí sú zároveň témou pre rok 2022. Posterová výstava odhaľuje architektonické dianie v Nitre najmä v 50. a 60. rokoch minulého storočia, vracia sa tiež k nerealizovaným víziám a osudom samotných architektov.

Register architektúry v prípade M. M. Scheera poznamenáva, že jeho najtvorivejšie obdobia boli medzivojnové roky a neskôr 60. roky. Práve v tých časoch stál za vznikom Obytného súboru Nitra – Predmostie a tvoril aj podobu sídliska Párovce a Chrenová.

Okrem toho výstava približuje napríklad tvorbu Rudolfa Husára, ktorý je autorom Strednej všeobecnovzdelávacej školy – dnešného gymnázia na Párovciach, Ivana Matušíka a jeho podiel na bývalej podobe nitrianskeho Prioru či Vladimíra Dedečka – architekta, ktorý navrhol podobu Vysokej školy poľnohospodárskej, dnes už SPU.

Zoznam architektonických osobností tvoriacich Nitru 2. polovice 20. storočia dopĺňa napríklad Štefan Sojka či Bohuslav Fuchs. Dozviete sa tu ale aj názvy a mená autorov sôch, okolo ktorých možno denne chodíte

Výstavu do konca októbra nájdete v parku botanickej záhrady na drevenej konštrukcii v časti popínavých rastlín.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password