Do zelenej fázy postupujú ďalšie okresy. Očkovať sa môže už aj v ambulanciách

V deň, keď sa na Slovensku potvrdil delta variant, ministerstvo spúšťa možnosť vakcinácie v ambulanciách. K očkovaniu vyzýva aj prezidentka SR.

zdroj: MZ SR

Epidemická situácia sa podľa Covid automatu na Slovensku zlepšuje. Od pondelka 28. júna budeme mať 27 okresov v stupni monitoring, teda v zelenej fáze. V 1. stupni ostražitosti sa bude nachádzať 46 okresov a zvyšných 6 bude v 2. stupni ostražitosti.

Aktuálne najprísnejšie protiepidemické opatrenia budú platiť v 2. stupni ostražitosti v oranžových okresoch. Od 28. júna k nim patria Banská Štiavnica, Gelnica, Humenné, Myjava, Skalica a Spišská Nová Ves. K žltým v prvom stupni ostražitosti budú patriť okresy Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bratislava I – V, Bytča, Čadca, Detva, Hlohovec, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Senec, Senica, Snina, Sobrance, Trenčín, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen. V stupni monitoring sú okresy Banská Bystrica, Brezno, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Kežmarok, Komárno, Liptovský Mikuláš, Nitra, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Sabinov, Šaľa, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš, Žarnovica a Zlaté Moravce.

Stalo sa to, čo odborníci očakávali – na Slovensku bol potvrdený Delta variant koronavírusu.

Ide o človeka, ktorý pricestoval z Ruska, nebol však na futbalových zápasoch na Majstrovstvách Európy. „Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ objasnil hlavný hygienik SR Ján Mikas. V súčasnosti je delta variant považovaný za najnebezpečnejší a najinfekčnejší, vakcíny proti koronavírusu by však mali byť účinné aj voči nemu.

K absolvovaniu očkovania vyzvala dnes tiež prezidentka SR Zuzana Čaputová. Jej slová boli určené tým, ktorí váhajú s vakcináciou. Podľa nej by sme mali využiť prázdninové mesiace a zmierniť tak očakávanú tretiu vlnu pandémie. Zvýšenie miery zaočkovanosti má byť kľúčom k zmierneniu jej dosahov.

foto ilustračná (archív TV Nitrička)

Z veľkokapacitných centier do ambulancií.

Miere zaočkovanosti má pomôcť aj možnosť absolvovať vakcináciu v ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých či deti a dorast. Ambulancie sa môžu do tohto procesu zapojiť od dnes 23. júna. „Očkovať sa bude vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer-BioNTech. Očkovanie sa tak stane pre ľudí ešte dostupnejším,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva. Vakcíny sa budú môcť podávať už aj v zdravotníckych zariadeniach v menších obciach. „Očkovanie v ambulanciách bude prebiehať štandardným spôsobom, pričom ambulancie majú možnosť očkovať len svojich kapitovaných pacientov. Rozdiel oproti vakcinačnému centru bude v tom, že celý proces od objednania na očkovanie, cez realizáciu, až po záznam do systémov, vykoná ambulancia. Objednávanie vakcín a ich distribúcia budú zabezpečené v spolupráci s lekárňami, ktorých je v súčasnosti zapojených do distribučného procesu už 704,“ dodáva rezort.

Každý zaočkovaný bude, samozrejme, môcť požiadať o medzinárodný očkovací certifikát na korona.gov.sk. Vakcinácia má prebiehať v tých ambulanciách, ktoré sa prihlásia a uzavrú zmluvu s ministerstvom.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password