Do začiatku Divadelnej Nitry zostáva len pár hodín. Prípravy na hlavný a sprievodný program finišujú

Umelci, dobrovoľníci a organizátori 31. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sú už pripravení. V hlavnom programe festivalu sa predstaví 15 inscenácií súborov z 10 krajín. Okrem toho si diváci a návštevníci festivalu môžu vybrať z pestrej ponuky sprievodného programu.

Festival v piatok 23. septembra vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara otvorí predstavenie Sad Sam Matúš.

Autor a hlavný predstaviteľ inscenácie Matija Ferlin do Nitry prišiel už v stredu, aby na piatkové slávnostné otvorenie prispôsobil svoje dielo nitrianskemu javisku. V meste už niekoľko dní pracujú aj dve členky ukrajinského súboru WE: media theatre. „Divákom sa predvedú spolu s hercami z Nitry v nedeľu v Synagóge s pútavým dokumentárno-umeleckým pohľadom na súčasnú situáciu na Ukrajine pod názvom Kronika vojny, nenávisti a lásky,“ uvádzajú organizátori.

„V hlavnom sídle festivalu sa začiatkom tohto týždňa stretli dobrovoľníci, ktorí sú už 30 rokov neoddeliteľnou súčasťou Divadelnej Nitry,“ informujú organizátori festivalu. Viacerí dobrovoľníci pomáhajú v rámci Týždňa dobrovoľníctva, ktorý práve v týchto dňoch prebieha v slovenských mestách.

Prípravu pokračujú aj v Synagóge, kde sa inštaluje výstava ukrajinského grafika žijúceho na Slovensku Mykolu Kovalenka Čo deň, to plagát. Neverending posters?

V uliciach Nitry sa tieto dni pohybuje tím českého autora Jana Moceka. Venuje sa zbieraniu videomateriálu, ktorého zábery budú použité v sobotou v jeho inscenácii Virtual Ritual. V nedeľu sa v inscenácii PRIMA spoja záujemcovia z radov nitrianskych amatérov s profesionálnymi tanečníkmi.

Ku každej zakúpenej vstupenke na predstavenie dostanete jednu vstupenku zadarmo.

„Ak patríte k fanúšikom divadla, na slávnosti tohto umenia v Nitre by ste nemali chýbať. Kultúra sa po pandemických rokoch vracia do našich životov a vy môžete tomuto návratu pomôcť,“ uvádza Asociácia Divadelná Nitra, ktorá ako hlavný organizátor ponúka výhodnú kúpu vstupeniek.

Verejnosť si ich môže zakúpiť online a počas konania festivalu v budove DAB vstupom cez hlavný vchod.

Televízia Nitrička

Forgot Password