Medzinárodný festival Divadelná Nitra tento rok uvedie v hlavnom programe ukrajinské dokumentárne dielo Kronika vojny, nenávisti a lásky v réžii mladého divadelníka Saška Bramu.
„Ide o umelecký záznam dramatickej súčasnosti na Ukrajine, realizovaný prostredníctvom performatívnej prezentácie. Filmové zábery vojny, jej dôsledkov a rozhovory s priamymi svedkami sa na scéne v nitrianskej Synagóge prepoja so svedectvami dokumentaristov a umelcov,“ informovala Nikoleta Kováčová z Asociácie Divadelná Nitra.
V reakcii na vojnový konflikt na Ukrajine bude festival pokračovať aj niekoľkými podujatiami sprievodného programu.
Počas Nitrianskej bielej noci sa uskutoční vernisáž výstavy plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka, žijúceho na Slovensku, pod názvom Čo deň, to plagát. Neverending Posters?
„Výstava reflektuje tému vojny na Ukrajine. Kovalenko sa na začiatku konfliktu na Ukrajine rozhodol, že každý deň vojny zverejní na svojich sociálnych sieťach jeden plagát, ktorý na túto situáciu upozorňuje. Jeho plagáty sa odvtedy objavujú na mnohých verejných miestach na Slovensku,“ uviedla Kováčová.
V rámci sprievodného programu sa pod názvom Svedectvá uskutoční v nedeľu premietanie dokumentárneho filmu Tí, ktorí zostali, spojené s diskusiou s autentickými svedkami vojny na Ukrajine.
„Tento dokumentárny film je o ľuďoch, ktorí prežili brutalitu ruskej okupácie so všetkými následkami, o ľuďoch, ktorí z rôznych dôvodov zostali vo svojich domovoch. Na diskusii pod vedením političky Lucie Štasselovej sa po premietaní filmu zúčastnia jeho tvorcovia – divadelníčka, aktivistka a politička Viera Dubačová a dokumentarista a kameraman Michal Fulier,“ uviedla asociácia.
Počas festivalu zrealizuje tri podujatia aj občianske združenie Mareena, ktoré sa okrem iného usiluje o pozitívnejšie vnímanie rozmanitosti na Slovensku.
Jednou z aktivít je komunitná večera pod názvom Spoznaj svojho suseda! „Nitrania budú mať možnosť zažiť autentickú pop-up večeru, ktorú pre nich pripraví cudzinec žijúci v ich meste. Počet hostí je obmedzený a na podujatie je nutné sa vopred zaregistrovať prostredníctvom mailu na adresu info.nitra@mareena.sk,“ informovali organizátori.
Pre najmenších pripravila Mareena podujatie Hovorme, čítajme a tvorme spolu!, tvorivú dielňu pod vedením skúseného ilustrátora. Študentom stredných škôl ponúknu interaktívny vzdelávací workshop Stretnutím k porozumeniu, ktorý bude zameraný na nové formy hrozieb a hate speech.
„Už po tretíkrát je Mareena súčasťou Divadelnej Nitry a táto spolupráca nás teší z viacerých dôvodov. Tým hlavným je, že prostredníctvom pripravovaných aktivít máme možnosť podporiť lokálnu komunitu Slovákov a cudzincov v nadväzovaní kontaktov, ako aj zvyšovať povedomie verejnosti o témach rozmanitosti, migrácie a integrácie. Integrácia cudzincov môže pôsobiť ako veľmi abstraktný pojem, no je potrebné uvedomiť si, že sa za ním skrývajú reálne a konkrétne príbehy žien, mužov a detí,“ hovorí Miriama Bošelová, manažérka integračných aktivít Mareeny v Nitre.
Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut a aj v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda 7, Nitra) v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 17.00.