Divadelná Nitra predstavila kompletný program

Festival sa po pandemických rokoch vracia do normálu. Hlavnému programu budú dominovať zahraničné produkcie.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa podľa organizátorov bude niesť v znamení nových mien. Pozornosť upriami na domácich aj zahraničných mladých divadelníkov a etablovaných tvorcov.

„Súčasťou genetickej výbavy Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sú úvahy na spoločensko-politické témy, ktoré odrážajú životný pocit súčasníka – tvorcov i divákov,“ pripomínajú organizátori.

Mottom blížiaceho sa 31. ročníka bude krehkosť/fragility.

Ide o krehkosť vo význame pocitu ohrozenia a zraniteľnosti. Zároveň naznačuje aj opak násilia, teda starostlivosť, empatiu, nehu, a to, čo v tomto svete chýba. „Rôzne podoby krehkosti prinesie pätnásť inscenácií hlavného programu, ako aj bohatý sprievodný program, ktorý budú môcť diváci navštíviť od 23. do 28. septembra 2022,“ uvádza Asociácia Divadelná Nitra (ADN).

Krehkosť sa v predstaveniach objaví v rôznych podobách.

Krehkosť tela starnúceho tanečníka, krehkosť empatie mladej generácie voči starým rodičom, krehkosť hranice virtuálneho a skutočného či len obyčajná krehkosť
každodenného bytia.

Návrat k pôvodnému zámeru festivalu.

Podľa riaditeľky festivalu Dariny Károvej je dôležité, že sa obnovujú medzinárodné spojenia. Predchádzajúce ročníky boli totiž pre koronavírus z hľadiska prezentácie zahraničných súborov obmedzené. Festival sa tak po dvoch rokoch vracia do normálu a hlavnému programu budú dominovať zahraničné produkcie.

V hlavnom programe sa predstaví osem zahraničných diel z Chorvátska, Rakúska, Francúzska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Česka, zo Španielska a Slovinska. Slovenská programová sekcia prinesie sedem titulov z domácej scény. Tri z uvedených inscenácií vznikli v koprodukcii Slovenska s Maďarskom, Ukrajinou a Českom. Dokopy ponúkne hlavný program 31. ročníka divákom pätnásť titulov.

Festival poskytne priestor aj ukrajinským umelcom.

ADN stála pri zrode projektu Kronika vojny, nenávisti a lásky. Ukrajinský umelecký kolektív WE: media theater začal hneď po vypuknutí konfliktu na Ukrajine dokumentovať vojnové udalosti a zbierať výpovede svedkov. Zábery vojny a rozhovory s priamymi svedkami budú prezentované v nitrianskej Synagóge.

V rámci Nitrianskej bielej noci sa uskutoční vernisáž výstavy plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka na tému vojny na Ukrajine. Zároveň prebehne diskusia pod názvom s autentickými svedkami vojny.

Prezentované diela slovenskej časti programu sa bude zameriavať na rôzne formy dialógu. Festival doplnia sprievodné podujatia, medzi nimi napríklad tradičný KníhKupecká, večerné debaty na aktuálne témy a program pre deti.

Televízia Nitrička

Forgot Password