Do Nitry priviezli ďalšie pľúcne ventilátory. Transport z Prešova zabezpečili Ozbrojené sily

Ich prevoz k pacientom je podľa ministra Krajčího bezpochyby lepším riešením, ako prevoz pacienta na iné miesto.

Nitrianska fakultná nemocnica je aj podľa slov ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího v súčasnosti jednou z najviac vyťažených nemocníc, čo sa týka ochorenia COVID-19. Nemocnica musela požiadať o pomoc krízové koordinačné centrum rezortu zdravotníctva. Dôvodom bol nedostatok pľúcnych ventilátorov, ktoré sú nevyhnutné pri starostlivosti o pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Pomocnú ruku v tomto prípade podala Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove.

„Prešovská nemocnica má kapacitu pomôcť a tak nitrianskej nemocnici päť pľúcnych ventilácií pre pacientov s ochorením COVID-19 požičala,“ infromuje rezort zdravotníctva. Transport zabezpečili Ministerstvo obrany SR.

„Preprava bola realizovaná promptne vrámci úzkej spolupráce rezortov obrany a zdravotníctva na základe dohody riaditeľov nemocníc,“ potvrdila FN Nitra. Na prevoz z Prešova bol použitý vojenský vrtuľník UH 60M Black Hawk, ktorý zariadenia prepravil na Sliač. Podľa nitrianskej nemocnice boli ďalej ventilátory pre zlé počasie prevezené pozemnou technikou Ozbrojených síl SR do Nitry.

„Ich transport za pacientom je bezpochyby oveľa lepšie riešenie ako transport pacienta na iné miesto na Slovensku,“ vyjadril sa k transportu Marek Krajčí.

Vzhľadom na vážnu situáciu riaditeľ FN Nitra Milan Dubaj vyjadril vďaku prešovskej nemocnici aj obom rezortom. Podľa slov Petra Stachuru, štátnejo tajomníka ministerstva zdravotníctva, boli hneď dva ventilátory použité pre kritických pacientov.

http://www.nitrianskyhlasnik.sk/38876-2/

zdroj foto: MZ SR

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password