Do nitrianskej nemocnice priviezli vakcíny: S očkovaním tu začnú dnes večer (VIDEO)

Nitrianska fakultná nemocnica zverejnila už aj objednávací formulár na očkovanie, je určený pre personál nemocnice.

„Očkovanie proti Covidu-19 bude mať premiéru už dnes o 19:00 v Nitre. Zajtra bude pokračovať očkovaním zdravotníkov a zástupcov kritickej infraštruktúry v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Nitrianska fakultná nemocnica uviedla, že vakcíny sem priviezli dnes ráno.

Prvým zaočkovaným Slovákom bude infektológ Vladimír Krčméry.

Zaočkovaný bude postupne aj personál v prvej línii. Fakultná nemocnica na svojej webstránke už zverejnila formulár, prostredníctvom ktorého sa zdravotníci môžete objednávať na očkovanie. Formulár obsahuje napríklad aj informácie o tom, čo treba robiť pred a po očkovaní, aké reakcie sa môžu vyskytnúť, kto by nemal byť očkovaný, o akú vakcínu ide a aká je jej účinnosť. Podanie látky prebieha v dvoch etapách. „Podanie očkovacej látky je možné označiť za predstavenie vírusu imunitnému systému pacienta s vyvolaním tvorby protilátok a zapojením ďalších mechanizmov chrániacich následne pred vznikom ochorenia,“ uvádza formulár.

Podľa ŠÚKL je všetko pripravené. S očkovaním sa začne už dnes o 19.00 v Nitre. Rezort zdravotníctva v tomto čase avizoval aj tlačovú besedu ministra Mareka Krajčího.

Podľa riaditeľa FN Nitra Milana Dubaja mal dnešný deň v nemocnici veľmi skorý začiatok, vakcíny sem priviezli skoro ráno.„Je treba v určitom časovom okne stihnúť proces rozlomenia samotného termo boxu a preloženia vakcíny do mraziaceho alebo chladiaceho systému tak, aby boli dodržané časové zásady 5, respektíve 3 minút. V jednej krabici sa nachádza takmer tisíc dávok,“ dodal riaditeľ. Dokopy má ísť o 10 tisíc dávok, ktoré budú z Nitry postupne prevezené do ostatných vybraných miest.

VIDEO, V KTOROM PREBIEHA TRANSPORT VAKCÍN DO NEMOCNICE V NITRE

pre zhliadnutie videa, kliknite na text

Preprava, otvorenie a uskladnenie si vyžaduje prísne teplotné a bezpečnostné podmienky.

Vakcíny boli uskladnené v hlbokomraziacom boxe vo nitrianskej nemocnici. „Konkrétne balenia boli otvorené a liekovky vybrané na rozmrazovanie. Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný: od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín ubehli menej ako 3 minúty. Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,“ uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

zdroj foto: MZ SR

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password