Čierne diery sa spojili so znalcami Nitry: Vytvorili mapu architektúry mesta

V sérii máp chýbajú už len Košice a zbierka krajských miest bude po 6 rokoch kompletná.

Slovenská poľnohospodárska univerzita patrí k architektonickej tvorbe Vladimíra Dedečka (foto: NH)

Komunitná organizácia Čierne diery už nejaký čas propaguje zabudnuté miesta Slovenska a priemyselnú architektúru. Tento raz sa spojila s osobnosťami, ktoré poznajú Nitru najlepšie a vytvorili mapu priemyselnej architekúry mesta pod Zoborom. Objavovať tak môžete už 48 zaujímavostí s vizuálom Ondreja Gavaldu, ktorý za sériu máp získal Národnú cenu za dizajn.

„Mapu sme vydali sami, ale je za ňou bádanie mnohých ľudí,“ uvádza organizácia.

Podľa Čiernych dier je Nitra vzhľadom na svoju geografickú polohu jedným z hlavných poľnohospodárskych centier Slovenska. Pripomínajú však, že parný mlyn Arpád z roku 1863 bo zbúraný a nahradilo ho nákupné centrum Mlyny, podobne dnes už neexistuje ani cukrovar z roku 1927.

zdroj: FB Čierne diery

Napriek tomu je podľa nich v meste ešte niekoľko priemyselných stavieb, ktoré slúžia a môžu slúžiť novým funkciám.

Ide napríklad o galériu v Trafačke, ktorá je bývalou transformátovou stanicou, knižnicu v tabakovej továrni, škôlku v niekdajších vojenských kasárňach. Príkladom je aj centrum voľného času vodárni a kancelárie a prevádzky v bývalej plynárni a azbestocementovej továrni. „Do mapy sme pridali aj univerzitu od Vladimíra Dedečka a ďalšie moderné stavby, ktoré súviseli s priemyslom nepriamo,“ dopĺňa organizácia.

Pri tvorbe mapy pomáhali dizajnéri Juraj Kusy, fotograf Miloš Štefanka a projekt kandidatúry Nitry na Európske hlavné mesto kultúry 2026. K spolupráci sa pridali Veronika Mezei Očadlíková, Lívia Dulíková, Marián Tesák, Peter Michalík, Klub priateľov starej Nitry, Krajský pamiatkový úrad Nitra, Útvar hlavného architekta mesta Nitry, Turistické informačné centrum Nitra a Martin Zaujec.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password