Bombardovanie Nitry 26. marca 1945 patrí k najsmutnejším udalostiam mesta

Väčšinu obetí tvorili civilisti, bol medzi nimi aj otec pamätníka. Tí, ktorí si chcú uctiť spomienku, tak môžu urobiť individuálne.

Dnes uplynulo 76 rokov od jednej z najtragickejší udalostí, ktoré sa odohrali v Nitre. Druhá svetová vojna zasahovala do životov mnohých miest, nevyhli sa jej ani Nitrania. Podľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) bolo mesto počas vojny viackrát zasiahnuté bombardovaním rôznej intenzity.

Nasilnejšie prišlo v pondelok veľkonočného týždňa 26. marca 1945. Vyžiadalo si približne tri a pol stovky obetí.

Prevažne išlo civilných obyvateľov. Pochopiteľne s udalosťou súviseli desiatky zničených a poškodených stavieb. „V Hornom meste, najstaršej časti Nitry, sa bombardovanie najdeštruktívnejšie prejavilo na budove Veľprepoštského paláca,“ približuje históriu KPÚ v Nitre. Z ruín pôvodne jednoposchodového objektu bola po vojne opravená iba zachovalejšia časť. „Provizórne opravený fragment stavby dostal valbovú strechu a v tejto podobe sa zachoval až do dnešných dní,“ uvádza úrad. V súčasnosti sa palác rekonštrukciou postupne vracia k podobe spred 2. svetovej vojny.

Veľkoprepoštský palác v súčasnosti (zdroj: FB Nitriansky hrad / Nitra Castle)

Výročie smutnej udalosti si pripomenuli aj primátor Nitry Marek Hattas a zástupca primátora Daniel Balko. Pamiatku na obete si uctili položením kytíc na dve hrobové miesta na mestskom cintoríne, kde leží 345 obetí tragédie. Vzhľadom na platné opatrenia tento rok nebolo možné zorganizovať spomienku vo väčšom rozsahu, uviedlo mesto. „Na mesto Nitra 26. marca 1945 dopadlo 166 sovietskych bômb, ktorých cieľom mali byť fašistické štáby v kasárňach a na Párovciach. Tragédia bola o to trpkejšia, že Nemci Nitru opustili dva dni pred bombardovaním. Medzi obeťami bolo len 5 vojakov Wermachtu a 8 slovenskej armády. Zvyšok tvorili civilisti,“ dodala nitrianska radnica.

zdroj: FB mesto Nitra

Tí, ktorí si tiež chcú uctiť obete, tak môžu urobiť individuálne pri hroboch obetí bombardovania na Mestskom cintoríne a pri Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu, informovala radnica na sociálnej sieti.

Na udalosť vo videu Televízie Nitrička spomínal svedok bombardovania Pavol Klenko, ktorý vtedy prišiel o otca.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password