Stredné školy v Nitrianskom kraji už poskytujú dočasné ubytovanie Ukrajincom

Prvý autobus zo slovensko-ukrajinskej hranice sem prišiel v pondelok 4. apríla. Dočasné útočisko pred vojnou tu získalo 28 ľudí, najmä žien a detí.

Odídenci sú ubytovaní v telocvični Strednej odbornej školy veterinárnej, ktorej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Ten spolupracuje s vedením školy, Okresným úradom v Nitre a Centrom maltézskej pomoci Slovensko. Odídenci majú v telocvični k dispozícii skladaciu posteľ s vankúšom a paplónom, trikrát denne dostávajú teplé jedlo v školskej jedálni. Nachádza sa tu aj detský kútik s hračkami a kresliacimi potrebami.

„Niet im čo závidieť. V každodennej službe prítomnosti, rady, dobrého slova, či osobnej pomoci sa dobrovoľníci centra Maltézskej pomoci Slovensko i zamestnanci školy snažia pomôcť im prežiť ťažkých zopár dní, kým si nájdu prácu, normálne bývanie, škôlky či školy pre deti, no hlavne pokoj v dušiach,“ uviedol Úrad NSK.

Odídenci tu majú zabezpečené ubytovanie na 10 dní. Telocvičňa ma byť potom opäť uvedená do stavu pohotovosti pre príjem ďalších odídencov z Ukrajiny podľa vývoja situácie.

„Na základe požiadaviek vyšších orgánov NSK poskytol ľuďom v núdzi dočasné ubytovanie nielen v priestoroch SOŠ veterinárnej v Nitre. Už v priebehu marca bolo v SOŠ obchodu a služieb v Topoľčanoch ubytovaných 58 matiek s deťmi. Pre utečencov je pripravené ubytovanie aj v SOŠ drevárskej v Topoľčanoch a v SOŠ stavebnej v Nových Zámkoch,“ informoval Úrad NSK.

foto: FB NSK

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password