Aktuálna pandemická situácia: Nitra sa stále červená

Podľa Covid automatu na úrovni regiónov bude od 5. apríla 10 okresov v IV. stupni varovania (čiernom), v III. stupni – bordovom bude 52 okresov a v II. stupni – červenom bude 17 okresov.

zdroj: MZ SR

Čierna farba – IV. stupeň varovania Covid automatu – 10 okresov: Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Trenčín. Bordová farba – III. stupeň varovania – 52 okresov: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I-V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen. Červená farba – II. stupeň varovania – 17 okresov:  Kežmarok, Komárno, Košice, I-IV, Košice – okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Zlaté Moravce

Epidemická situácia na Slovensku sa stále zlepšuje, a to aj v počte pacientov, ktorí vyžadujú pomoc pľúcnej ventilácie. Ich počet sa znižuje podobne, ako počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby ku Covid pozitívnym pacientom, dodal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Stále su však lôžku s pľúcnou ventiláciou v nemocniciach obsadené na 80 %, hoci oproti minulému týždňu aj tu evidujú mierny pokles. Celkový počet pacientov s covidom v nemocniciach je stále nad hranicou 3000. Klesnúť by mohla v nabližších týždňoch, Slovensko by sa tak dostalo do miernejšieho stupňa varovania.

„Ešte stále sa nachádzame v čiernej farbe,“ skonštatoval štátny tajomník rezortu. V Nitrianskom kraji sa vo väčšine okresov potvrdil II. stupeň ohrozenia.

Stále aktuálne platná mapa okresov (zdroj: MZ SR)

Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger na tlačovej besede o aktuálnej epidemickej situácii Slovenska znova pripomenul, aby ľudia ešte vydržal, dodržiavali platné opatrenia a cez sviatky odložili návštevy aj cestovanie. Núdzový stav je podľa jeho slov stále potrebný, bez neho by nemohol fungovať covid automat ani potrebná zdravotná starostlivosť.

Do organizácie očkovania angažujú aj zdravotné poisťovne.

Legalizujeme, aby mohli poisťovne poskytovať individuálne údaje Národnému centru zdravotníckych informácií. „Aby zdravotné poisťovne mohli samé kontaktovať a nahlasovať pacientov s diagnózami na očkovanie,“ informovala Jana Ježíková, štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva. Ministerstvo podľa nej pracuje na tom, aby očkovacia čakáreň uprednostila aj ľudí s ťažkými zdravotnými diagnózami a dala ich na úroveň veku.

Foto ilustračná: unsplash.com

Mnohých zaujíma dokedy bude nevyhnutné pravidelné testovanie.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas predpokladá, že pandemická komisia sa bude tejto téme bližšie venovať na zasadnutí po Veľkej noci, potom majú predstaviť aj konkrétne detaily a zmeny testovacej stratégie. Viac povedia aj o situácii v školstve.

Mobilným odberným miestam (MOM), ktoré vykonávajú antigénové testovanie 31. marca končia zmluvy s rezortom zdravotníctva. Podľa nových dodatkov k zmluvám má od apríla testovanie zo 770 MOM pokračovať 630 miest. „Práve som dostal informáciu, že to postupne nabieha. Neočakávame nejaké zásadné zmeny,“ uviedol k pokračujúcim MOM tajomník Stachura, pričom ani po zrušení niektorých miest by nemal nastať problém s ich dostupnosťou v okresoch.

Televízia Nitrička

Forgot Password