Aktuálna epidemická situácia: Mení sa očkovacia stratégia, zmenami prejde aj testovacia

Zmena očkovacej stratégie od 8. marca, sprísnené opatrenia od 3. marca, Sputnik V a rekordný počet „covidových“ pacientov v nemocniciach bolo dnešnou témou tlačovej besedy k epidemickej situácii na Slovensku.

zdroj: MZ SR

Podľa celonárodných kritérií Slovensko zostáva vo 4. stupni varovania Covid automatu. Na základe dát k 1. 3. je čiernych okresov 30 (Bánovce nad Bebravou, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen). Bordových je 46 okresov (Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Čadca, Gelnica, Komárno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce a červené okresy sú 3 (Kežmarok, Medzilaborce, Tvrdošín).

Od pondelka 8. marca sa bude očkovať už len podľa veku. Sputnik V bude na báze dobrovoľnosti.

Foto ilustračná: TV Nitrička

Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vakcínou od AstryZeneca, ktorá bola určená len pre mladšie vekové kategórie, bude možné očkovať aj seniorov vo veku 60 – 70 rokov po konzultácii s lekárom. Pfizerom a Modernou budú očkovať seniorov nad 70 rokov.

Rôznorodé reakcie priniesla, v Európe neregistrovaná ruská vakcína Sputnik V, ktorú včera priviezli na košické letisko. Dôvodom reakcií bola práve preprava vakcíny, ktorá prebehla bez predošlých informácií a na Slovensko bola dovezená v tichosti. Prekvapila aj koaličné strany SAS a Za ľudí. Očkovať sa ňou však môže najskôr o 2 týždne, Štátny ústav zatiaľ preverí šaržu. „Uvažujeme, že jej použitie v praxi bude definované v rámci 4. fázy klinického skúšania o intenzívnom monitoringu bezpečnosti a efektivity vakcíny,“ uviedol dnes rezort zdravotníctva.

Má dôjsť k „obrovskej zmene testovacej stratégie,“ vraví minister.

Foto ilustračná: Unsplash.com

Ministerstvo školstva dnes prostredníctvo live vysielania na sociálnej sieti oznámilo, že školy nemusia na sprísnené opatrenia prejsť od stredy, ale až od pondelka 8. marca. Potom majú do školy chodiť len deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Krajčí hovorí, že rozhodnutie o sprísnení podmienok na školách je na ministrovi školstva: „Tak, ako si to on zadefinuje, tak to platí“. Pripomína, že o školách rozhodujú aj zriaďovatelia a úrady verejného zdravotníctva.

So školstvom súvisí aj samotestovanie, ktoré sa spomína v rámci sprínených opatrení. Na Slovensko by preto malo smerovať 35 miliónov antigénnych testov, určených na výter z nosa. O výraznej zmene testovacej stratégie má rezort informovať, keď tu testy budú.

V nemocniciach bolo k dnešnému dňu hospitalizovaných 4 042 pacientov.

Covid oddelenie FN Nitra (zdroj: MZ SR)

Potvrdené ochorenie Covid-19 má 3 842 ľudí. Na JIS je 318 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 376 osôb. Krajčí dodal, že v súvislosti s Covidom denne na Slovensku zomrie približne 108 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 7 388 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 497. Poľsko údajne Slovensku ponúklo 200 lôžok v nemocniciach, no podľa ministra o prevoz veľký záujem nie je.

Bordová Nitra sa potvrdila.

Podľa mapy zverejnenej 23. 2. pre okres Nitra platí v týždni od 1. do 7. marca zaradenie medzi bordové okresy. „Dôležité je však uviesť, že pri indikovanej zmene farby automatu v okrese do nižšieho pásma sa čaká na stabilizáciu tohto stavu jeden týždeň. To znamená, že bordová farba (III. stupeň varovania) pre okres Nitra musí byť najprv potvrdená dňa 02.03.2021,“ uviedol v stanovisku Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Tak sa aj stalo, pravidlá pre bordový okres Nitra by podľa RÚVZ mali začať platiť od 8. marca, do hry ale vstúpilo sprísnenie opatrení, ktoré majú znížiť mobilitu a začnú platiť od 3. marca.

Minister zdravotníctva hovorí o „pandemickej únave“. Ľudia už majú problém dodržiavať opatrenia, od začiatku roka sa postupne zvyšuje mobilita.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password