42. týždeň: Prší, prší, len sa leje…

Ak ste v tomto týždni začali pochybovať o existencii slnka, netrápte sa. Nie ste sami.

Nielen nitriansky cestovný ruch má za sebou náročné obdobie. Uplynulý týždeň možno prirovnať k menšej katastrofe. Prší, prší a prší následkom čoho sa koryto rieky Nitry pomaly vylieva a v ľuďoch sa usádza ďalší nepríjemný strach. Ako Damoklov meč stále nad nami visí hrozba nákazy novým kornavírusom, sychravé počasie útočí na cestách, kde si silou-mocou vydobývajú miesto nezodpovední, často podgurážení vodiči a do toho všetkého nás v absolútne nevhodnom čase prepadá jesenná únava. Áno, sme unaví. Zo stále sprísňujúcich sa obmedzení, z neustáleho frflania, z agresívneho lejaku a možno aj z choroby, ktorá podľa mnohých neexistuje, a predsa zatvára školy, ruší festivaly, odkladá divadelné predstavenia a výrazne obmedzuje prítomnosť veriacich na bohoslužbách. Jej zákernosť spočíva v nenápadnosti. Rozoznať ochorenie COVID-19 od sezónnej chrípky môže byť náročné, no zatiaľ, čo jeden ho prekoná bez vážnych problémov, iného zabije. A tak sa opatrenia sprísňujú…

Deje sa tak kvôli nám. Veď kto sa v dnešnej dobe môže pochváliť absolútnym a pevným zdravím? Kto nemá v rodine alebo medzi blízkymi človeka patriaceho k ohrozeným skupinám? Apel na všeobecnú spoločenskú zodpovednosť je preto na mieste. Nasadiť si rúško je to najmenej, čo môžeme spraviť. Nie hašterenie a neúnavné spochybňovanie všetkého, ale solidarita je to, čo v týchto časoch zachraňuje životy. Vezmime si príklad z nitrianskeho centra Maltézskej pomoci, ktoré nemocnici prispelo zdravotníckym stanom, ale aj z poisťovní, ktoré sa dočasným zrušením výmenných lístkov snažia znížiť mobilitu pacientov v čakárňach všeobecných lekárov. Majme s aktuálnou situáciou chvíľu strpenie. Vyskladajme si svoju vlastnú fľašu trpezlivosti.

Ak budeme zodpovedne dodržiavať hygienické zásady, naše životy sa čoskoro vrátia do normálnych koľají – v nitrianskych školách sa usídlia ambasádori športu, stavba nájomných bytov na Dieloch pokročí, rozbehne sa podpora kultúry i komunity Nitranov a viac energie ostane aj na prípravu manuálu verejných priestorov. Žijeme v časoch, ktoré síce nie sú ľahké, no stráviť sa dajú produktívne. Dokazuje to zapojenie SPU do projektu zameraného na inteligentné farmárstvo i úspech Katedry informatiky UKF v grantovej výzve. Možno ste si všimli, že v plnom prúde je navzdor pandémii aj sezóna pálenia destilátov. Mimoriadnu pozornosť si však zaslúži 87 stredoškolákov, ktorí sa napriek korone nevzdali a vytrvalo pracovali na splnení svojich cieľov a snov. Jedným z nich je Matej Koreň z Nitry, ktorý si za svoj čin vyslúžil medzinárodné ocenenie.

Viete, že záver pracovného týždňa bol venovaný chlebu? Alebo že v čase núdzového stavu nastala zmena pri informovaní o dopravnej kolízii so zvieraťom? Všimli ste si nerovnosti na novej ceste v Janíkovciach? …nie, my sme vám tieto otázky nekládli. My sme vás o nich informovali a všetky odpovede poctivo zistili a spísali. Neoslavujeme predsa každý deň chlieb a, našťastie, ani nenachádzame zranené zvieratá pri ceste. Tak isto nie je (alebo skôr by nemalo byť) bežnou praxou v krátkom čase opravovať už raz opravené. Stáva sa naozaj všeličo. Vy si však môžete byť istí, že o dôležitých udalostiach vás budeme spoľahlivo informovať.

Dážď, výstrahy, nebezpečne vysoká hladina rieky, koronavírus… Slnko akoby jedného dňa zišlo z oblohy a rozhodlo sa, že viac sa nevráti. A vlastne sa mu ani nemožno čudovať. Kto sleduje aktuálne dianie, vidí len nevraživé, ufrflané a večne nespokojné tvory. Život ale nie sú len starosti. Občas ich treba vedieť hodiť za hlavu a užívať si veci okolo seba také, aké práve sú.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password