ÚVZ SR radí: Aké sú rozdiely medzi chrípkou a COVID-19

Chrípková sezóna začala 1. októbra a potrvá do konca apríla budúceho roka. Výrazne ju ovplyvní aj COVID-19. Aké sú rozdiely medzi týmito ochoreniami?

foto ilustračná (unsplash.com)

Aktivita chrípky a chrípke podobných ochorení sa zvyšuje v priebehu decembra. Do prípadnej epidémie môže prerásť na prelome januára a februára. Podľa, zatiaľ posledných údajov, sa už chrípková sezóna zhoršuje, narastá aj počet ľudí infikovaných koronavírusom.

Avšak Nitriansky kraj sa v ostatných dňoch drží medzi oblasťami s pomalším nárastom pozitívne testovaných.

Rezort zdravotníctva uvádza, že za utorok 13. 10. pribudlo 1410 pozitívne testovaných osôb z 10 228 vykonaných testov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je 66. Najviac pozitívnych prípadov zaznamenali v Žilinskom kraji (367), nasleduje Prešovský (264), Košický (179), Banskobystrický (151), Trnavský (138), Trenčiansky (124), Nitriansky (101) a Bratislavský (86). Pozitívni sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

„Chrípka a chrípke podobné ochorenia sú respiračné infekcie, ktoré majú podobné príznaky s COVID-19. A to bude situáciu komplikovať,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Zároveň pripomína, že účinne sa môžete chrániť nielen pred ochorením COVID-19, ale aj pred chrípkou, dodržiavaním zásady R-O-R (rúško, odstup, dezinfekcia rúk). Spomína sa aj časté vetranie miestností, dezinfekcia povrchov, obmedzenie dotýkania tváre či očí, cez ktoré sa tiež môže vírus preniesť. Pri oboch ochoreniach môže byť účinnou prevenciou zvyšovanie imunity.

V prípade chrípky je k dispozícii očkovanie, ktoré sa odporúča najmä rizikovým skupinám.

Odlíšiť chrípku a COVID-19 nie je jednoduché.

Obe spájajú rovnaké príznaky ako horúčka nad 38 °C, suchý dráždivý kašeľ (pri COVID-19 aj sťažené dýchanie), celková únava, slabosť, niekedy nádcha, bolesť v krku. „Do istej miery odlišné príznaky sú bolesť hlavy, kĺbov a svalov (pri chrípke výrazné, pri COVID-19 prítomné niekedy). Hnačky, bolesť brucha, zvracanie sa pri chrípke nevyskytujú, pri COVID-19 niekedy, podobne ako strata čuchu, ktoré sú však zriedkavé u detí a ľudí viac ako 65-ročných,“ vysvetľuje ÚVZ SR.

V prípade respiračných príznakov úrad odporúča riadiť sa pokynmi.

foto ilustračná (pixabay.com)

Patrí k nim izolácia od okolia a telefonické kontaktovanie ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup. Pri mimoriadnych zdravotných komplikáciách kontaktuje číslo 155 a oznámte podozrenie na COVID-19.

„V prípade nového koronavírusu je u ľudí podstatne náročnejšie stanoviť dobu infekčnosti,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Obe ochorenia sa môžu prenášať z človeka na človeka skôr, než sa u infikovaného objavia prvé príznaky. V prípade chrípky býva riziko šírenia nákazy najvyššie prvých päť až sedem dní po tom, čo sa u človeka objavia príznaky ochorenia. Infekčný však môže byť aj jeden deň pred príznakmi. V prípade koronavírusu môže byť človek infekčný aj vtedy, keď príznaky nemá. „Vo väčšine prípadov býva človek nákazlivý dva dni pred príznakmi ochorenia a nákazu môže šíriť najmenej desať dní po tom, čo sa uňho objavili prvé príznaky COVID-19. Pacienti s ťažkým priebehom COVID-19 však môžu byť infekční aj dlhšie,“ objasnil ÚVZ SR.

foto ilustračná (pixabay.com)

Vzhľadom na oslabenú imunitu, ktoré spôsobí jedno ochorenie, sa pravdepodobnosť nakazenia ďalším vírusovým ochorením zvyšuje.

Liečba oboch ochorení je najmä symptomatická, teda zmierňovanie príznakov. „Vo vážnejších prípadoch sa na liečbu používajú antivirotiká (pri COVID-19 liek remdesivir, pozn. red.), teda lieky, ktoré bránia rozmnožovaniu vírusov a tým môžu skrátiť trvanie infekcie,“ dopĺňa ÚVZ SR.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password