Držte si klobúky! Meteorológovia hlásia výstrahy

Prší, fúka a hrozia aj povodne. Takmer pre celé územie Slovenska dnes platia výstrahy.

Odfúknutý záhradný nábytok ani polámané dáždniky dnes nie sú nič výnimočné. Počasie opäť dokazuje svoju silu. Po mimoriadne sychravom dni je tu ďalší.

Pre okres Nitra platia v utorok 13. októbra výstrahy 1. stupňa pred vetrom, dažďom aj povodňami.

Podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) obyvateľov okresov Nitra, Komárno, Nové Zámky, Topoľčany a Šaľa čaká dážď s úhrnom zrážok až 45 – 80 mm. Napriek tomu, že množstvo zrážok a ich intenzita je v tejto ročnej dobe a oblasti bežná, môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. „Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňujú meteorológovia zo SHMÚ. Väčšie nebezpečenstvo hrozí v Nitrianskom kraji obyvateľom okresov Levice a Zlaté Moravce. Intenzívny dážď s úhrnom zrážok 60 až 100 mm predstavuje vysokú pravdepodobnosť spôsobenia škôd.

Zdroj: SHMÚ

Miestami môžeme v kraji očakávať i vietor s priemernou rýchlosťou 45 km/h, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť až 65 – 85 km/h. Takáto rýchlosť podľa SHMÚ predstavuje možné riziko pre ľudské aktivity.

V utorok od 1.15 až do odvolania platí v okrese Nitra 1. stupeň výstrahy pred povodňami.

„Vzhľadom na pretrvávajúce zrážky očakávame na tokoch opätovné vzostupy vodných hladín s možnosťou dosiahnutia stupňov PA,“ pripomína SHMÚ.

Výstrahy pred povodňami
Zdroj: SHMÚ

Výstraha pred vetrom je platná do 15. hodiny, na dážď by sme si mali dať pozor do 20. hodiny. Na prechádzky v lese či outdoorové aktivity teda v tomto (ne)čase radšej s ohľadom na vlastnú bezpečnosť zabudnite. Pamätajte, že počas platnosti výstrah je dôležité dodržiavať niektoré zásady:

  • nezdržiavať sa v blízkosti stromov,
  • obmedziť pohyb v okolí budov, z ktorých by vietor mohol strhnúť strešné krytiny,
  • doma preventívne zabezpečiť okná, dvere a záhradný nábytok.

Počasie trápi i vodičov na cestách. Myslite na bezpečnosť!

Sychravé jesenné počasie nepochybne dáva zabrať aj skúseným vodičom. Zásada „prispôsobiť jazdu poveternostným podmienkam“ si preto zaslúži osobitnú pozornosť. Jej význam vysvetľujú policajti:

  • Každý asi vie, že v takomto čase sa neoplatí ponáhľať. Na cestu sa preto radšej vyberte skôr, prípade využite iné alternatívy dopravy.
  • „Predísť nehodám v takýchto podmienkach možno najmä použitím zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami,“ upozorňujú policajti, ktorí tiež pripomínajú, že šoférovanie v sťažených podmienkach si vyžaduje maximálnu pozornosť.
  • Pred jazdou si nastavte kúrenie – okná sa môžu náhle začať zahmlievať.
  • Pamätajte, že počas dažďa môže byť brzdná dráha dvojnásobná.
  • Pred jazdou skontrolujte, či stierače stierajú a svetlá svietia.
  • Nepoužívajte tempomat. Znižuje ostražitosť a pri aquaplaningu zvyšuje rýchlosť.
  • Skontrolujte pneumatiky, či sú dobre nahustené.
  • Ak ste sa ocitli v šmyku, neskáčte na brzdu, len ju udržujte v stálom tlaku a vytočte riadenie v smere šmyku.

Nech už sa deje čokoľvek, spomeňte si, že je lepšie prísť o pár minút neskôr, ako vôbec. Bezpečnosť musí byť vždy prvom mieste.

Foto: Ilustračné/pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password