Poradňa: Ako minimalizovať odpad II.

Pri zvyškoch z kuchyne pomôžu dážďovky.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Myslíte si, že zero waste nie je nič pre vás? No už nejaký čas máme k dispozícii produkty, ktorými môžeme odpad v domácnosti minimalizovať. V Nitre máme hneď niekoľko obchodov so sortimentom takýchto produktov. Jeden z nich je napríklad lufa. Podľa dostupných informácií ide v podstate o niečom medzi tekvicou, uhorkou a cuketou, ktorú môžete po vysušení používať ako špongiu na riad, na telo a umývanie rôznych povrchov. Môžete si ju vypestovať doma alebo už usušenú kúpiť v lokálnom bio obchode. „No a keďže je to prírodný pórovitý materiál, tak veľmi rýchlo schne a vďaka tomu máte nad baktériami vyhraté. Jedným kúskom môžete umývať riad aj viac ako mesiac. No a po doslúžení ju stačí hodiť na kompost,“ radí Petra Slezáková z blogu zerowasteslovakia.sk.

Podobný bezodpadový pomocník do domácnosti je voskovaný obrúsok.

Ide najčastejšie o bavlnenú alebo ľanovú textíliu, ktorá je napustená včelím voskom. „Je umývateľný a znovu použiteľný. Pri správnej starostlivosti by mal vydržať rok a následne ho môžete skompostovať,“ vysvetľuje Petra Slezáková. Obrúsok je možné kúpiť v rôznych veľkostiach alebo si ho môžete vyrobiť sami. Je vhodný na balenie pečiva, ovocia, zeleniny alebo ako „vrchnák“ na poháre a misy. Po použití ho len umyjete studenou vodou a vysušíte, ale nie na silnom slnku, lebo vplyvom tepla sa môže vosk rozpustiť a obrúsok znehodnotiť.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Ďalší zero waste výmysel využijete pri čistení pleti.

S tzv. konjacovými špongiami môžete výrazne obmedziť používame štandardných odličovacích tampónov. Tieto špongie sú rastlinného pôvodu, dokážu sa v prírode ľahko rozložiť a dobrá správa je, že špongie sa vyrábajú pre rôzne typy pleti. Pri pravidelnom používaní by mali vydržať 2 – 3 mesiace. Špongiu môžete pre prvým použitím pár minút sterilizovať vo vriacej vode. Môže sa používať len s vodou alebo v kombinácii s vašim čistiacim prostriedkom na pleť.

Červíčia mapa (zdroj: mapotic.com)

V kuchyni vám s kompostovaním pomôžu dážďovky.

„Kompostovať sa dá aj v interiéri pomocou vermikompostéra. Je to vlastne poschodová nádoba, v ktorej žijú dažďovky a vy ich kŕmite svojim bioodpadom z kuchyne. Netreba sa toho báť, dažďovky sú svetloplaché a ani im nenapadne vyliezať z krabice, keďže okrem tmy tam majú aj príjemné vlhko a kopec potravy,“ vysvetlila autorka blogu zerowasteslovakia.sk. Na takzvanej Červíčej mape viete vo svojom okolí nájsť ľudí, ktoré tento kompostér využívajú a dážďovky hnojné alebo kalifornské dážďovky vám darujú, predajú či poradia ako na to. Dokážu spracovať rôzny bioodpad, ale treba sa vyhnúť mäsu, mliečnym, mastným a aromatickým potravinám.

Staré veci posuňte ďalej alebo zrecyklujte.

Knihy a „mačkažáky“, ktoré vám doma zavadzajú, skúste predať v antikvariátoch alebo odovzdať do knižnice, kde ich využijú v knižných burzách. Starým textíliám a dekám sa potešia napríklad v útulkoch. Kvalitnejšie látky určite viacerí z vás zase využili na šitie rúšok. Namiesto gumičiek môžete k rúšku prišiť napríklad elastické šnúrky zo starých plaviek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password